İlk 2 yıl ödemesiz ve faizsiz 72 ay vadeli 150 bin TL kredi için başvurular 30 Mayıs’ta başlıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk 2 yıl ödemesiz, tamamen faizsiz 150 bin TL destek kredisi verileceğini açıklamıştı. Peki bu faizsiz 150.000 liralık destek kredisi ne zaman başlıyor? 30 Mayıs’ta mı başlayacak? Kimler alabilir?

İlk 2 yıl ödemesiz ve faizsiz 72 ay vadeli 150 bin TL kredi için başvurular 30 Mayıs’ta başlıyor mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hemen seçim sonrasında 18 yaşını doldurmuş vatandaşlara ilk 2 yıl ödemesiz ve faizsiz 72 ay vadeli 150 bin TL kredi müjdesini vermişti. Nakite sıkışan vatandaşlarda bu kredi başvurularının ne zaman başlayacağını merak etmeye başladı.

Şu anda özel bankalarda bireysel kredi faiz oranları yıllık yüzde 55’i, 2 yıllık ise yüzde 118’i geçmişken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, geri ödemesi toplamda 72 ay sürecek 150.000 liralık kredinin tamamen faizsiz olduğunu ve ilk 2 yılının da geri ödemesiz olduğunu belirtti. Dolayısı ile bu kredi oldukça avantajlı ve nakit ihtiyacı olanlar için vazgeçilmez bir fırsat.

Normalde bu kredinin başvuruları seçim öncesinde başlayacaktı lakin bazı vatandaşlar bu krediyi kendi ihtiyaçları dışında kullanmak isteyince seçim sonrasına kaldı. Çünkü birçok vatandaş, devletin sunduğu bu imkanı ticarete dönüştürüyor. Faizsiz ve uzun vadede aldığı bu kredi ile döviz alıyor ve bu şekilde kazanç sağlamaya çalışıyor. Seçimden sonra dolar kurunun yükseleceğine dair alınan bazı duyumları bu yönde kullanmaya çalışıyor.

Merkez Bankası’da geçtiğimiz gün buna yönelik kredi kartı nakit avans çekimlerinde, döviz alımlarını engellemek için sınırlama getirildi. Hatta bazı kredi kullanımlarında da sınırlama getirildi ve faiz oranları artırıldı. Bu nedenle bu sıfır faizli 150 bin liralık destek kredisi başvuruları da seçimden sonraya kaldı.

Edinilen bilgilere göre bu destek kredisi başvuruları kamu bankalarına yapılacak. Başvuruların bu önümüzde ki 30 Mayıs 2023 tarihinde başlayacağı söyleniyor lakin buna ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı ama en kısa sürede başlayacağı umut ediliyor.

Bu krediden kimlerin faydalanabileceğine dair Erdoğan şu açıklamalarda bulundu;

"Üniversiteye yeni başlayan gençlerimize bir kez vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alma hakkı tanıyacağız. Meslek öğrenerek hemen hayata atılmak isteyen gençlerimizin eğitimine ve işe başlamasına öncülük edeceğiz. Her haneden en az bir kişinin işe girmesini temin ederek gençlerimizin istihdamını kolaylaştıracağız. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize hibe ve kredi desteği sağlayacağız. Evlenecek gençlerimizin gönül huzuruyla yuvalarını kurabilmeleri için 2 yılı ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz kredi vereceğiz." diye konuştu.

SONRAKİ HABER