İlaç sektöründeki kriz kur politikaları ile derinleşiyor! 180 çeşit ilaca erişim neredeyse imkansız!

İlaç fiyatlandırmaları euro üzerinden yapılıyor! Bakanlığın fiyatlandırması euro için 10,76 değerinde iken euronun asıl değeri ilaç firmalarının zarar ettiklerini dile getirerek sektörden çekilmelerine sebep oluyor.

İlaç sektöründeki kriz kur politikaları ile derinleşiyor! 180 çeşit ilaca erişim neredeyse imkansız!

Sağlık Bakanlığı kapsamında euro üzerinden fiyatlandırılan ilaçlar için euronun değeri 10,76 değerinden hesaplanırken euronun gerçek değeri 29 euro oluyor. İlaç tedariğinde büyük sıkıntılara yol açan bu durum ilaç firmalarının zarar ettiklerini dile getirmesi ile sektörden çekilmesine sebep oluyor. Hal böyle olunca vatandaşlar ilaçlarını bulup almakta zorlanıyorlar. Sadece kanser gibi büyük hastalıkların zor bulunan ilaçları değil her türden ilaçlarda tedarik sıkıntısı büyüyor. İşte tüm detaylar…

İlaç sektöründe tedarik sıkıntısı büyüyor

Kur emtialarında yaşanan yükseliş ve TL’nin bu kapsamda oldukça büyük değer kaybı ilaç sektörünü de etkiliyor. İlaç fiyatlandırmalarının euro üzerinden yapılması ilaç fiyatlarını arttırırken tedariğinde de büyük sıkıntıların yaşanmasına sebep oluyor. İlaç sektöründe artık yalnızca kanser ilaçları değil 180 türde ilaç tedarik edilemiyor. Hastalar ilaçlarını alabilmek için bazen günlerce bekledikleri oluyor ki bu en iyi ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Elazığ Eczacı Odası Başkanı Uğur Çelik durumun çok vahim bir konumda seyrettiğini dile getirirken ‘’Euro şu anda 30 lira ama bizim ilaç kararnamesine bu rakam 14 Lira. Dolayısıyla firmalar da Türkiye’de zarar ettiklerini belirterek yeni model ilaçları ya göndermiyor ya da Türkiye piyasasından çekilme kararı alıyor. Şu an için çok büyük bir sıkıntı yok ama gidişat iyi değil” ifadelerini kullanarak ekonominin ilaç sektörünü derinden etkileyişini gözler önüne serdi.

Kur politikaları ilaç sektörünü bitiriyor mu?

Elazığ Eczacı Odası Başkanı Uğur Çelik yaptığı açıklamalarının devamında kur politikasından ötürü ilaç stoklarında sorunların yaşandığını dile getirirken “Piyasalarda ilaç stokları ile ilgili bir sıkıntı var, sadece kanser ilaçları anlamında değil başka ilaçlarda da yeterli stok yok. Bunun en temel sebebi, uygulanan kur politikası” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER