İkinci el otomobil almak isteyenler dikkat! Kritik açıklama yapıldı: İşte ikinci el otomobil fiyatları

İkinci el otomobil piyasasında fiyatların yukarı yönlü hareketi devam ettiği belirtilerek sıfır araç bulamayan tüketicilerin yoğun talebi sonrası ikinci el piyasası da hareketlendiği bildirildi. Fiyatların da yükselmeye başladığı aktarıldı.

İkinci el otomobil almak isteyenler dikkat! Kritik açıklama yapıldı

İkinci el piyasasında yükseliş devam ediyor. Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu bir açıklama yaptı ve piyasaya araç girişinin son derece düşük olduğunu belirtti ve Ocak ayından bu yana fiyatlarda ortalama yüzde 6 artış olduğunu paylaştı. 

FİYATLAR ARTTI 

Ekonomim.com'a açıklamalarda bulunan Mutlu, ikinci elde bulunulurluğun giderek azaldığını belirtti ve şöyle devam etti:

"Sıfır araç arzı düşük olduğu için ikinci ele talep arttı. Buna karşın, takas ya da filo kanallarından piyasaya araç girişi oldukça düşük. Bu nedenle ocak ayından bu yana fiyatlar ortalama yüzde 6 arttı"

BAYİ TRAFİĞİ HIZLANDI 

Pandemi sonrası birbiri ardına gelen krizlerle sorunlar yaşayan otomotiv sektörü 2023 yılına da tedarik kriziyle başladığı belirtilerek ertelenen taleplerin yanı sıra araç fiyatlarında zamların edeceği beklentisiyle sıfır araç piyasasında bayi trafiği hızlandığı ifade edildi.

1 MİLYON 4 BİN 200 LİRAYA ÇIKTI

2022 modal araçlarda arz sorunu yaşanırken 2023 model araçlar ise henüz piyasaya girmedi. Ayrıca sıfır araçlara yönelik talebi artıran önemli etkenlerden biri de 1 Ocak itibarıyla engelli vatandaşların araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyet limitinin 450 bin 500 liradan 1 milyon 4 bin 200 liraya yükseltilmesi olduğu bildirildi.

SONRAKİ HABER