Hükümet yüksek kiralar için harekete geçti: Kiracılar rahat nefes alacak! İşte uygulanacak o 6 adım

Ne yazık ki son dönemlerde ev sahibi ve kiracılar arasındaki taşınma ve kira problemi hızla arttı. Devlet, bir ara buna yüzde 25 kira sınırı getirse de soruna çözüm olmadı. Ancak seçimden sonra ciddi olarak ele alınan bu konu için 6 adım atılacak.

Hükümet yüksek kiralar için harekete geçti: Kiracılar rahat nefes alacak! İşte uygulanacak o 6 adım

Ev sahibi ve kiracıların anlaşmazlıkları artık her ilde yaşanmaya başlandı. Son olarak başlatılan yüzde 25’lik tavan uygulamasının süresi uzatıldı. Buna bağlı olarak da kira fiyatlarının yüksek olduğu illerde memura il ve ilçesine göre kira desteği verilecek. Fahiş kira için yapılacak yeni düzenlemenin ayrıntıları haberimizde!

MEMURA KİRA DESTEĞİ VERİLECEK

Yüksek kiraları engellemek için yapılan çalışmalardan biri memura verilecek kira desteği. İl ve ilçe bazında memurlara kira desteği verilecek. Destekten kamuda çalışan kadrolu, sözleşmeli memur ve kamu işçileri yararlanabilecek.

YÜZDE 25 SINIRLAMASI

Konutlarda meydana gelen kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme 1 Temmuz’da bitiyor. Ancak önümüzdeki günlerde yapılan bir açıklama ile bu tarihin uzatılması bekleniyor.

SÖZLEŞMEDE 5. YILA GİRENLER

1 Temmuz tarihinden s önce 5. Yılını dolduran ev sahibi ve kiracı anlaşamazsa, kira tespit davasının açılması hakkını elde edebiliyor. 5 yılı dolmayan kiracılar için böyle bir dava açılamıyor.

Hükümet yüksek kiralar için harekete geçti: Kiracılar rahat nefes alacak! İşte uygulanacak o 6 adım

KORUMA YASASI GELİYOR

Kira artışının durması için Adalet Bakanlığı harekete geçti. Buna göre artışlar karşısında hapis, adli para cezası ve para cezası olmak üzere 3 ayrı ceza türü üzerinde çalışmalar yapılıyor.

1 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

Kiracı ve ev sahipleri arasında devam eden sorunlar için 1 Eylül tarihinden itibaren arabulucu şartı zorunlu olacak. Bu tarihte kiradan kaynaklı sorunlar için öncelikle arabulucuya gidilme şartı aranacak. Bu davada kira bedeli yüzde 25 sınırı uygulanmadan belirlenir

SÖZLEŞMESİ 10 YILDAN FAZLA OLANLAR

Ev sahibi 10 yıllık sürenin sonunda kira sözleşmesine 3 ay kala önceden bildirmek şartı ile kontratı sonlandırabilir. Ev sahibinin bildirmesine rağmen konutu boşaltmayan kiracılar için tahliye davası açılabiliyor.

SONRAKİ HABER