Herkes zam beklerken bu sefer indirim geldi! Yeni ekmek fiyatları açıklandı: Ekmek fiyatlarına dev indirim yapıldı

Bir zaman her gün ekmek fiyatlarına dev zamlar yapılmıştı. Şu sıralar bir kez daha zam beklenirken beklenen olmadı ve ekmek fiyatlarına dev indirim yapıldığı duyuruldu. Bununla beraber indirimli yeni ekmek fiyatları açıklandı.

Herkes zam beklerken bu sefer indirim geldi! Yeni ekmek fiyatları açıklandı

Son zamanlarda gündemde olan ekmek fiyatlarına ilişkin önemli bir gelişme yaşandığı belirtilerek ekmek fiyatlarında dev indirim yapıldığı ifade edildi.  Mersin’in Mut ilçesinde ekmeğin 5 liradan satıldığı fırınlar, vatandaş akınına uğradığı belirtilerek Mut'ta 7.5 liraya yükseltilen ekmek fiyatlarına bazı fırın işletmeleri uyarken, bazıları ise artışı kabul etmeyerek 210 gram ekmeği 5 liradan satmaya devam ettiği biliniyor. Bu noktada 7,5 lira yerine 5 liraya ekmek satılıyor ve bu fırınlar vatandaş tarafından oldukça dikkat çekiyor. 

Türkiye'de ekmek fiyatları son zamanlarda büyük bir düşüş yaşadığı belirtilerek 7.5 TL olan ekmek 5 TL'ye satılmaya başlandı. Bu, ekmeğin maliyetinin altında bir fiyat. 

2.5 TL'LİK BİR FİYAT FARKI

Bununla beraber sırada bekleyen vatandaşlar, bir ekmekte 2.50 lira fark olduğunu belirtiyor ve günlük 10 ekmek alındığında bu farkın oldukça büyük olduğu belirtiliyor. Havva Yıldız isimli bir vatandaş ise ekmeğin daha ucuza satılması hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Ekmeğin şu hayat şartlarında en büyük ihtiyaç olduğunu belirten Yıldız ekmeğe zam yapmayan fırınların vatandaşlar tarafından oldukça dikkat çektiğini söyledi.

Türkiye'de ekmek fiyatları son zamanlarda büyük bir düşüş yaşadı. 7.5 TL olan ekmek 5 TL'ye satılmaya başlandı. Ekmek fiyatlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri un fiyatı olduğu belirtilerek un fiyatı ise buğday fiyatına bağlı olduğu ifade edildi. Buğday fiyatı ise hem iç hem de dış piyasalardaki arz ve talebe göre değiştiği belirtilerek son dönemde, Türkiye'de buğday üretimi arttığı vurgulandı. 

5 TL'YE SATILMAYA BAŞLANDI 

Bir diğer faktör ise ekmek üretimindeki rekabettir. Türkiye'de ekmek üreten çok sayıda fırın vardır. Bu fırınlar arasında müşteri çekmek için fiyat rekabeti yaşandığı belirtilerek bazı fırınlar, maliyetlerini düşürmek için daha az un kullanarak veya daha küçük ekmekler yaparak fiyatlarını indirdikleri paylaşıldı. Yani piyasada 7,5 TL'ye satılan ekmek bazı fırınlarda 5 TL'ye satılmaya başladı. 

SONRAKİ HABER