Her aileye ücretsiz doğalgaz devam ediyor! Sona erecek tarih resmen belli oldu

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz tüketimi artarken, ücretsiz doğalgaz indirimi konusundaki bilgiler de vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

Her aileye ücretsiz doğalgaz devam ediyor! Sona erecek tarih resmen belli oldu

Kışın gelmesi ve hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte doğalgaz tüketimi artıyor. Ücretsiz doğalgaz indirimi ile ilgili detaylar ise merak konusu haline geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, konutlarda 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi, 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları kapsamında devlet tarafından karşılanacak. Ancak ücretsiz doğalgaz uygulamasının sona ereceği tarih de önemli bir konu.

1 MAYIS'A KADAR DEVAM EDECEK 

Bu kapsamda, ücretsiz doğalgaz uygulamasının 1 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edeceği belirlendi. Bu süre zarfında konut, ibadethane ve cem evi aboneleri, ilk fatura tahakkuklarındaki sistem kullanım bedelleri ile sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedellerini Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak.

151 TL TASARRUF BEKLENİYOR

Bu ücretsiz doğalgaz uygulamasının vatandaşlara aylık 151.75 lira tasarruf sağlayacağı düşünülmekte. Ortalama bir konutta 25 metreküp doğalgazın aylık maliyeti göz önüne alındığında, bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen doğalgazın bedava olması, vatandaşların bütçelerine olumlu katkı sağlayacak. Bu durumda, bir yıl süresince ücretsiz doğalgazın bedeli bin 821 lira olacak.

SONRAKİ HABER