Ham petrol fiyatları arz daralması beklentisiyle yükseliyor

Ham petrol fiyatları, ABD’nin kaya petrolü üretimindeki düşüş ve OPEC+'nın arz kesintilerinin devam etmesi nedeniyle dördüncü çeyrekte piyasa açığının genişleyeceği beklentileriyle Salı günü on ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Ham petrol fiyatları arz daralması beklentisiyle yükseliyor

Ham petrol fiyatları, ABD’nin en büyük kaya petrolü üreticilerinin üretimini düşürmesi ve OPEC+'nın arz kesintilerini sürdürmesi nedeniyle dördüncü çeyrekte piyasa açığının genişleyeceği beklentileri arasında Salı günü on ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin en çok kaya petrolü üreten bölgelerdeki petrol üretiminin Ekim ayında üst üste üçüncü ayda mayıs ayından bu yana en düşük seviye olan 9,393 milyon varile düşme yolunda olduğunu söyledi. Bu, ABD’nin toplam petrol üretiminin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturuyor.

Bu arada Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, Pazartesi günü OPEC+'nın petrol arzını kısma yönündeki hamlelerini savundu ve piyasaların volatiliteyi sınırlamak için yönlendirildiğini söyledi. Prens, küresel ekonomik ve talep belirsizlikleri hakkında uyarıda bulundu ve “OPEC+ olarak, piyasayı dengede tutmak için gereken her şeyi yapmaya hazırız” dedi. Bu ayın başlarında Suudi Arabistan ve Rusya, günde toplam 1,3 milyon varillik arz kesintisini yıl sonuna kadar uzatacaklarını açıklamıştı.

WTI ham petrol vadeli işlemleri Salı günü varil başına 91 doların üzerine çıktı ve 10:30 GMT itibarıyla 91,33 dolardan işlem gördü. Brent ham petrol vadeli işlemleri ise 94,66 dolardan işlem gördü. Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre ham petrolün bu çeyreğin sonunda 93,69 USD/BBL seviyesinden işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 101,81 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

SONRAKİ HABER