Ham petrol fiyatları 10 ayın zirvesinde

Ham petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintileri, Çin’de talep toparlanması ve küresel piyasa açığının genişlemesi beklentileriyle 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Trading Economics’in tahminlerine göre ham petrol fiyatları önümüzdeki yıl 100 doların üzerine çıkacak.

Ham petrol fiyatları 10 ayın zirvesinde

Ham petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintileri, Çin’de talep toparlanması ve küresel piyasa açığının genişlemesi beklentileriyle Pazartesi günü 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. WTI ham petrol vadeli işlemleri varil başına 91 doların üzerine çıktı.

Arz kesintileri piyasayı sıkılaştırıyor

OPEC, ABD Enerji Bilgi İdaresi ve Uluslararası Enerji Ajansı, büyük üreticilerin küresel arzı sıkı tutması nedeniyle önümüzdeki çeyrekte daha büyük piyasa açıkları öngördü. Suudi Arabistan, OPEC+ anlaşması kapsamında gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek arz kesintisi yapacağını duyurdu. Rusya ise ülkesindeki soğuk hava nedeniyle üretimini azalttığını bildirdi.

Çin’de talep artışı devam ediyor

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’in talep görünümü de iyileşiyor. Pekin’den gelen yeni teşvik tedbirleri ve güçlü ihracat marjlarının etkisiyle Çinli rafinerilerin artan üretimi, ham petrol ithalatını destekliyor. Çin, Ocak ayında günlük ortalama 11,1 milyon varil ham petrol ithal etti, bu da geçen yılın aynı dönemine göre %7,3 artış anlamına geliyor.

Fed kararı bekleniyor

Bu arada yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın bu haftaki politika kararı öncesinde temkinli olmaya devam ediyor. Fed’in tahvil alım programını ne zaman azaltmaya başlayacağı ve faiz oranlarını ne zaman artıracağı konusunda ipuçları aranıyor. Ham petrol fiyatları üzerinde de etkili olabilecek bu kararlar, ABD dolarının değerini ve küresel ekonomik büyüme beklentilerini etkileyebilir.

Fiyat tahminleri yükseliyor

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre ham petrolün bu çeyreğin sonunda 93,69 USD/BBL seviyesinden işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 101,81 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Bu tahminler, ham petrol fiyatlarının son yıllarda gördüğü en yüksek seviyelere ulaşacağı anlamına geliyor.

SONRAKİ HABER