Günler sonra Meclis açılıyor! Zam bekleyen emekliler için zam tarihi belli oldu: En düşük emekli maaşı 11.700 TL sürprizi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamalarında emeklilere müjde verdi ve zam tarihini paylaştı.

4 gün sonra Meclis açılıyor! Zam bekleyen emekliler için zam tarihi belli oldu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamalarında emeklilere müjde verdi. Yılmaz açıklamalarında en düşük emekli maaşları için çalışmaların yapılacağını ve en düşük emekli maaşının yüksek seviyelere çıkacağını belirtti. Yılmaz ayrıca zam için tarih verdi ve yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

ÇABA GÖSTERİLİYOR 

 Türkiye’de emekli maaşları, hem hükümetin hem de vatandaşların gündeminde önemli bir yer tutuyor. Hükümet, ekonomik kriz, enflasyon ve pandemi gibi zorluklara rağmen, emekli maaşlarını yükseltmek için çaba gösterdiğini paylaşıyor. Ancak vatandaşlar, geçim sıkıntısı, alım gücü kaybı ve adaletsizlik gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını belirtiyor.

CEVDET YILMAZ'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR 

Cevdet Yılmaz, 24 Eylül 2023 tarihinde CNN Türk ekranlarında katıldığı bir programda, emekli maaşlarına yönelik düzenlemeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Emekli maaşlarına yapılacak olan düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Düzenlemenin düşük maaş alan emeklileri destekleyici mahiyette olacağını belirtti.

TELAFİ EDİCİ MEKANİZMALAR OLACAK 

Enflasyonun üstünde artışlar yapıldığını, ancak enflasyonun artışın üstüne çıkması durumunda telafi edici mekanizmaların devreye gireceğini ifade etti.

Cevdet Yılmaz çok önemli açıklamalarda bulunarak "Asgari ücrette, memur maaşlarında, emekli maaşlarında enflasyonun üzerinde artış yapıldı. Bir dönemde enflasyon artışın üstüne çıktıysa telafi edici mekanizmalarımız var. 6 ayda bir enflasyon verdiğimiz artışın üzerindeyse telafi ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde şöyle bir tablo var. Memurlarda seyyanen artış yapılmıştı. Yılbaşında enflasyon farkı oldukça yüksek olacak. Bu da memur emeklilerine yansıyacak. Geriye işçi ve Bağkur emeklilerimiz kalıyor." dedi.

ZAM TARİHİ BELLİ OLDU

Ayrıca Yılmaz açıklamalarında en düşük emekli maaşı müjdesi vererek zam tarihini açıkladı. Yılmaz açıklamalarında "En düşük maaşı alanlarda bu yıl yüzde 114 artırdık. Asgari emekli ücretinde nisan ayında en büyük artışı yaptık. Temmuzda bir şey yapılmadı diye söylem oldu bir algı oluştu. Daha fazla imkanlarımızı zorlayarak bütün dünyadaki sıkıntılara rağmen bütün imkanlarımızı zorlayarak emeklilerimize elimizden gelen en iyi desteği vermeye çalışacağız. İnşallah yıl sonuna kadar çalışmayı tamamlayarak emeklimizin yanında olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 11 BİN 700 TL

Uzmanlar tarafından da bu zam konusu değerlendirildi. Bu konu hakkında yapılan açıklamada ise en düşük emekli maaşına seyyanen zam yapılacağı belirtildi. Uzmanların beklentilerine göre 4.200 TL zam yapılacak ve en düşük emekli maaşı 11 bin 700 liraya çıkacak. 

SONRAKİ HABER