Golden Saks’tan Türkiye’ye Övgü Dolu Rapor: “Türkiye Oyuna Geri Döndü”

Golden Saks, Türkiye’nin faizde normalleşmeye doğru hızlanan patikasını ve Türk Lirası’nın yüksek getirisini övdüğü bir rapor yayınladı. Raporda, Türkiye’nin oyuna geri döndüğü ve TL’nin dövizi yenmesinin mümkün olduğu belirtildi.

Golden Saks’tan Türkiye’ye Övgü Dolu Rapor: “Türkiye Oyuna Geri Döndü”

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen yatırım bankalarından Golden Saks, Türkiye ile ilgili raporunda dikkat çekici değerlendirmelere yer verdi. Banka, Türkiye’nin faizde normalleşmeye doğru hızlanan patikasını ve Türk Lirası’nın yüksek getirisini övdü. Raporda, Türkiye’nin oyuna geri döndüğü ve TL’nin dövizi yenmesinin mümkün olduğu belirtildi.

Merkez Bankası’nın Faiz Artışları Takdir Edildi

Raporun başlığı “Türkiye Oyuna Geri Döndü” oldu. Raporda, Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin değerlendirmelere yer verildi. Banka, dengesizliklerin arttığı ve yatırımcı ilgisinin azaldığı heterodoks politikalarla geçen uzun bir dönemin ardından Türkiye’nin faizde normalleşmeye doğru hızlanan patikasının politika faizinin %30’a çıkaran bir diğer büyük artışla devam ettiğini kaydetti.

Banka, Merkez Bankası’nın sözlü yönlendirmesinde parasal sıkılaştırmanın daha da güçlendirileceğini belirtirken, yerli piyasa katılımcılarının kur korumalı mevduatlardan TL mevduatlara geçişinin teşvik edileceğine odaklandı. Banka, bu durumun TL’ye olan talebi artıracağını ve kur baskısını azaltacağını ifade etti.

Türk Lirası Yüksek Getiri Sunuyor

Raporda, Türkiye’nin politika faizindeki hızlı normalleşme adımlarıyla Türk lirasında kazancının geri döndüğüne işaret edildi. Banka, son adımların pozitif reel faiz stratejisini desteklediğini ve TL’nin yüksek getirisinin dövizi yenmesini sağlayabileceğini söyledi.

Banka, ekonomistlerinin 12 ay sonrası enflasyon tahminlerine göre yıl sonunda %40 ve üzeri politika faiziyle Türkiye’nin reel faizlerini pozitif bölgeye getirebileceğini belirtti. Banka, önden yüklemeli ve kuvvetli faiz ayarlamalarıyla döviz kurunda kısa vadeli baskıların hafiflediğini ve bu durumun TL’nin yüksek getirisini sürdürmesini sağlayabileceğini vurguladı.

Banka, politika faizindeki son artışın mevduat faizlerinin daha fazla artacağına işaret ettiğini de ekledi. Banka, önceki yılların tersine riskler devam etse de son adımların pozitif reel faiz stratejisini desteklediğini ve bu durumun vadeli piyasa fiyatlamalarında TL getirisinin dövizi yenmesinin mümkün olduğuna işaret ettiğini dile getirdi.

SONRAKİ HABER