Faiz kararı sonrasında altın ve dolarda ilk tepkime nasıl oldu? İşte detaylar…

ABD Merkez Bankası dün yaptığı toplantıda politika faizini % 5.25-5.50 aralığında sabit tutma kararı aldı. Bu kararın ardından altın ve dolar piyasaları farklı yönlere ayrıldı.

Faiz kararı sonrasında altın ve dolarda ilk tepkime nasıl oldu? İşte detaylar…

Piyasalar tarafından merakla beklenen bu karar, ekonomistler arasında farklı beklentilere sebep oldu.  Fed beklentiler dahilinde sürpriz yapmayarak politika faizini sabit tuttu. Fed bir önceki toplantısında faizi 25 baz puan artırarak 22 yılın zirvesine çıkarmıştı.

 Tahminler ve ileriye dönük beklentiler açıklandı

Altın ve piyasalar, son gelişmelerin ardından önemli değişikliklere tabi tutuldu. BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş, ons altın ve gram altın hakkında önemli tahminlerde bulunurken, aynı zamanda ileriye dönük piyasa beklentilerini de açıkladı.

 ABD’deki faiz oranlarının Temmuz ayında % 5.25-5.50 aralığına çıkmasının ve 22 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından enflasyonun yıllık % 3.7 arttığına dikkat çekti.0Fed’in faiz artırım sürecine rağmen enflasyonda kalıcı bir düşüş eğilimi görülmemesi ve faizlerin mevcut seviyede seyretmesi, Fed’in verilere dayalı bir şekilde beklemeye geçerek ekonominin resesyona doğru sürüklenip sürüklenmediğini görmek isteyeceği beklentilerini güçlendirdi.

 Piyasalar ikiye bölünmüş durumda

Bazılarına göre 2024’e kadar faiz artışı olmayabilir, bu da piyasanın odak noktası olacak. Gözler şimdi kasım toplantısına çevrildi. Fed’in faiz kararında 12 üye faiz artışı beklerken, 7 üye faizleri sabit tutmayı destekliyor. Ons altın, Fed kararını % 0.52 seviyesinden karşıladı ve 1941 dolar civarında işlem görüyor.

 Dolar/TL ise 27 TL’nin altında seyrediyor. Ons altın ve dolar/TL tarafında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacak. Gram altın için ise 1700 TL üzerinde kapanış ve ons altında 1950 doların üzerinde iki günlük kapanış gerekiyor. Piyasalar, petrol fiyatları ve Powell’ın açıklamalarına bağlı olarak etkilenecektir.

 

SONRAKİ HABER