EYT’lilere müjde! EYT’liler, Ocak 2024 tarihi itibarıyla emlak vergisinden muaf olacak...

Emeklilikte yaşa takılan düzenlemesi kapsamında emekli olan vatandaşlar, Ocak 2024 itibariyle emlak vergisinden muaf olacağı müjdesi verildi. Emlak vergisinden muafiyetinin kimleri kapsadığı ile ilgili bilgiler işte sizlerle birlikte...

EYT’lilere müjde! EYT’liler, Ocak 2024 tarihi itibarıyla emlak vergisinden muaf olacak...

EYT’liler için sunulan emlak vergisinden muafiyeti ile ilgili başvuru kriterleri sektör yetkilileri tarafından açıklandı. Emlak vergisi muafiyeti tek bir taşınmaz mülk için mi geçerli? Söz konusu haktan çalışan EYT’liler de yararlanabilecek mi? Tüm soruların cevaplarını haberimizin devamında bulabilirsiniz...

EYT’lilere emlak vergi muafiyeti sunuluyor

Emeklilikte yaşa takılanlar için düzenlenen yasa tasarısı sonrası emekli olan EYT’liler Ocak 2024 tarihi itibariyle emlak vergisinden muaf olacağı bilgisi verildi. Emlak vergisi muafiyeti için taşınmaz mülkün, brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisinin oturma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat muafiyet için belediyeye yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. Vergi muafiyeti hakkı için Nisan ya da Aralıkta emekli aylığı bağlanmış olması önem arz etmemektedir. Emlak vergisi muafiyeti aylık bağlanan tarihi izleyen yıldan itibaren geçerli olacaktır.

Emlak vergi muafiyeti kimleri kapsıyor?

Emlak vergi muafiyeti için brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisi oturma zorunluluğu bulunmayan emeklilikte yaşa takılan düzenleme kapsamında emekli olan vatandaşlar için emlak vergi muafiyetiyle ilgili diğer detaylar ise şu şekilde yer alıyor:

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyen EYT’li vatandaşlar, kiraya vererek oturduğu evin kirasını karşılayan çocuğunun oturması durumunda da yararlanabilir.

Emekli olup sürekli ikamet edilen tek yazlığı bulunan vatandaşlarda emlak vergi muafiyeti hakkından yaralanabilir.

Emeklilikte yaşa takılan düzenleme kapsamında emekli olan vatandaşların emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmesi durumunda söz konusu muafiyet kapsamı dışında tutulacak.

Emlak vergisi muafiyetinden, ev hanımı şehit yakını gazi engelli vatandaşlar ile tek konutun yanında gelir getirmeyen arsa arazi işyeri gibi taşınmaz mülkleri bulunan kişiler yararlanabilecek.

Ayrıca vergi muafiyetinden dul-yetim aylığı alanlar ve eşinden nafaka alanlarda yararlanabilecek

Söz konusu vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen kişiler, muafiyet için gerekli işlemler için belediyeye yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir

SONRAKİ HABER