EYT'lilere kötü haber, hayaller suya düştü! İlk maaşlar Eylül'e kalabilir: Erteleniyor

Milyonlarca EYT hakkında Mustaf Elitaş tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı ve yapılan açıklamada maaşların gecikme yaşayabileceği ifade edildi.

EYT'lilere kötü haber, hayaller suya düştü! İlk maaşlar Eylül'e kalabilir: Erteleniyor

Milyonlarca EYT’liye kötü haber duyuruldu ve son dakika haberine göre EYT yasasının Meclisten geçmesi ile başvuruların başldığı milyonlarca kişinin başvuru yaptığı ve SGK'ya dilekçe verildiği bildirildi. Ancak yaşanan yoğunluk nedeni ile kötü bir haber duyuruldu. Bu kapsamda EYT'lilerin maaş almasının Eylül ayını bulabileceği ifade edildi.

MAAŞLAR GECİKECEK

Yıllardır çözülmeyi bekleyen EYT sorunu mart ayı başında çözüldü ve milyonlarca vatandaşa emeklilik yolu açıldığı bildirildi. Emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar SGK’ya dilekçeleri ile müracaat ettiği belirtildi ve SGK merkezlerinde başvuru yoğunluğundan kaynaklı olarak iş yükü arttı.

Konuya ilişkin açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından geldi. Elitaş açıklamalarında en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkarılmasını öngören yasa teklifinin TBMM’de görüşülmesi sırasında ilk EYT maaşlarının gecikme yaşanabileceğini vurguladı.

BAYRAM İKRAMİYESİ ALACAKLAR MI? 

Mustafa Elitaş açıklamalarında EYT’lilere bayram ikramiyesinin verilip verilmeyeceği hakkında da değerlendirmelerde bulundu. 1 Mayıs tarihinden itibaren emeklilik hakkını elden kişinin Ramazan Bayramında ikramiye alamayacağını 20 Nisan’dan önce emeklilik hakkını elde edip müracaat eden varsa iki bayram ikramiyesini almayı hak ettiğini belirten Mustafa Elitaş şu ifadeleri kullandı:

YAPILAN AÇIKLAMA 

"1 Mart’ta müracaat edip emekliliği hak eden EYT’liler varsayalım ki temmuz ayında maaşı hak ettiler, temmuzda maaşı hak etmelerine rağmen hem Ramazan hem Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalanacaklar. Nisan ayının 1’inde müracaat etti, nisan ayının 15’inde müracaat etti, 20 Nisan’dan önce emeklilik hakkını elde edip müracaat eden varsa iki bayram ikramiyesini almayı hak ediyor. 21 Mayıs tarihinde müracaat etti, 1 Mayıs tarihinden itibaren emeklilik hakkını elde etti, bu kişi Ramazan Bayramı ikramiyesinden faydalanamıyor, Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalanıyor"

SONRAKİ HABER