EYT Meclis Başkanlığı’na ne zaman sunulacak? EYT düzenlemesinde son durum!

EYT düzenleme teklifinin ne zaman Meclis’e sunulacağı milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesi ile ilgili açıklama yaptı. Peki, EYT ne zaman Meclis’e sunulacak ve yasalaşacak? 

EYT Meclis Başkanlığı’na ne zaman sunulacak? EYT düzenlemesinde son durum!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası EYT düzenlemesinin ne zaman Meclis’e sunulacağı da gündem oldu. AK Parti milletvekillerinin imzasına açılan EYT düzenlemesinde imzadan sonra düzenlemenin Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Bakan Bilgin konuyla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Bilgin’den EYT açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, EYT düzenlemesi ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Bilgin; “EYT bu hafta Meclis’e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’nin maliye hakkında da açıklama yaptı. Bu yıl için 120-150 milyar lira arasında bir tahminin olduğunu belirten Bilgin, EYT2nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını da belirtti. Bakan Bilgin; “Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz” dedi.

“Böyle bir borçlanma yok”

Prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Bilgin;

“Bizim borçlanmamız çok farklı, EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim geçerli olan kanunumuza göre yapılan bir şey. Mesela sen gelip ‘5 bin prim gününü dolduramıyorum veya 9 bin prim gününü dolduramıyorum, 1000 gün eksiğim var, yapılandırayım’ diyemezsin. Mevcut kanuna göre diyemiyorsun. Çalışacaksın 1000 gün daha, böyle borçlanma yok”

EYT’liler ilk maaşını ne zaman alacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT’de ilk maaşın alınacağı tarih ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akbaşoğlu, “Mart ayında EYT’li kardeşlerimiz maaşlarını alacak” ifadelerini kullandı. “Milletvekillerimiz gelen taleplerle ilgili uzman arkadaşlarımızla konuşuyorlar. Komisyon aşaması ay sonunu bulabilir, ayın sonunda Plan ve Bütçe Komisyonu’na gitmiş olur diye düşünüyorum. İlk aylıklar şubat ya da martta bağlanabilir.”

SONRAKİ HABER