Euro Bölgesi’nde Çekirdek Enflasyon Geriledi, ECB Politikasına İlişkin Soru İşaretleri Arttı

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonun gerilemesi, ECB’nin faiz oranlarını artırma ihtimalini azalttı. Bu durum euroyu ABD doları karşısında baskı altına aldı. Enflasyon hala yüksek seviyede seyrediyor.

Euro Bölgesi’nde Çekirdek Enflasyon Geriledi, ECB Politikasına İlişkin Soru İşaretleri Arttı

Euro Bölgesi’nde enflasyon Ağustos ayında yavaşlamayı durdurdu ancak çekirdek enflasyon geriledi. Bu durum Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını ne zaman ve ne kadar artıracağına ilişkin beklentileri etkiledi. Euro, ABD doları karşısında değer kaybetti.

Enflasyon Zirveye Ulaştı Ama Hala Yüksek

Eurostat verilerine göre, Ağustos ayında Avro Bölgesi’nde tüketici fiyatları bir önceki yıla göre %5,3 arttı. Bu oran Temmuz ayındakiyle aynı ve 2022 başından bu yana en düşük seviye. Enflasyon Ekim 2022’de %10,6 ile zirve yapmıştı.

Enflasyonun yavaşlamasında enerji fiyatlarındaki düşüş etkili oldu. Enerji fiyatları Ağustos’ta bir önceki yılın aynı ayına göre %15,4 artarken, Temmuz’da %19,1 artmıştı. Gıda fiyatları ise Ağustos’ta %4,6 artış gösterdi.

Değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda çekirdek fiyatlar ise Temmuz ayındaki %5,5 seviyesinden %5,3’e geriledi. Çekirdek enflasyon Mart 2023’te %5,7 ile zirve yapmıştı.

Ülke Bazında Farklılıklar Göze Çarpıyor

Avro Bölgesi’nde enflasyonun seyri ülkelere göre farklılık gösteriyor. Almanya’da enflasyon Ağustos’ta %6,4 ile Temmuz ayından daha düşük seviyede gerçekleşti. Almanya’da işgücü piyasasındaki sıkılık ve ücretlerdeki hızlı artış enflasyon baskısını sürdürüyor.

Fransa’da ise enflasyon Ağustos’ta %5,7 ile Temmuz ayından daha yüksek seviyeye çıktı. Fransa’da gıda ve hizmet fiyatlarındaki artış enflasyona katkı sağladı.

İtalya’da enflasyon Ağustos’ta %5,5 ile Temmuz ayından daha düşük seviyede gerçekleşti. İtalya’da enerji fiyatlarındaki düşüş enflasyonu aşağı çekti.

İspanya’da ise enflasyon Ağustos’ta %2,4 ile Temmuz ayından daha yüksek seviyeye çıktı. İspanya’da enerji ve gıda fiyatlarındaki artış enflasyona katkı sağladı.

ECB Politikası Belirsizliğini Koruyor

ECB, Eylül ortasında yapacağı toplantısında faiz oranlarını yeniden artırma ihtimalini değerlendirecek. ECB, Haziran 2023’te gösterge faiz oranını %3,75’e yükseltmişti. Bu oran hala ABD seviyesinin çok altında.

ECB’nin faiz oranlarını artırma kararı, enflasyonun seyrine ve ekonomik büyümeye bağlı olacak. Bir yandan çekirdek enflasyondaki düşüş ve ekonomik zayıflamanın izleri parasal sıkılaştırmanın durakladığına işaret ediyor. Öte yandan enflasyonun hedefin çok üzerinde seyretmesi, Almanya’da işgücü piyasasındaki sıkılık ve ücretlerin hızla artmasıyla birlikte sıkılaşmanın devam edeceğine işaret ediyor.

ECB’nin faiz oranlarını artırma ihtimalinin azalması, euroyu ABD doları karşısında baskı altına aldı. Euro, bugün 1,18 dolara kadar geriledi. Euro, 2022 başından bu yana ABD doları karşısında %10 değer kaybetti.

SONRAKİ HABER