Erdoğan’dan 4 müjde: Cep telefonu, bilgisayar, internet, Genç Kart ve faizsiz kredi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere 4 müjde verdi. Bu müjdeler arasında cep telefonu, bilgisayar, internet, Genç Kart ve faizsiz kredi desteği var. Ancak bazı eleştiriler de var.

Erdoğan’dan 4 müjde: Cep telefonu, bilgisayar, internet, Genç Kart ve faizsiz kredi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlere yönelik 4 müjdeyi açıkladı. Bu müjdeler arasında cep telefonu ve bilgisayar desteği, ücretsiz internet kotası, Genç Kart ve faizsiz kredi imkanı yer alıyor. Erdoğan, bu desteklerin gençlerin eğitim, kültür ve sanat hayatına katkı sağlayacağını söyledi.

Cep telefonu ve bilgisayar desteği

Erdoğan, üniversiteli gençlere piyasa satış fiyatı 9.500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5.500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceklerini duyurdu. Bu destekle cep telefonu için piyasa fiyatının %44,4’üne, bilgisayarlar için ise piyasa fiyatının %16,7’sine kadar bir tutarda destek sağlanacağını belirtti.

Ücretsiz internet kotası

Erdoğan, örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerin bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB internet kotasından faydalanabileceğini açıkladı. Bu uygulamanın pandemi sürecinde uzaktan eğitime devam eden gençlerin internet erişimini kolaylaştıracağını ifade etti.

Genç Kart

Erdoğan, 18 yaşına giren tüm gençlere bir yıl süreyle geçerli olmak üzere Genç Kart vereceklerini söyledi. Bu karta sahip tüm gençlerin müze, tiyatro, sinema gibi kültürel ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceğini kaydetti.

Faizsiz kredi imkanı

Erdoğan, yeni evlenen çiftlere Aile ve Gençlik Bankası’ndan karşılanmak üzere faizsiz kredi imkanı sunacaklarını bildirdi. Aile ve Gençlik Bankası gelirleri tesis edilene kadar bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacaklarını belirterek, projemizle ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde Cumhur ittifakındaki ortaklarımızla Aile ve Gençlik Bankası’na dair kanun teklifini meclisimizin takdirine sunacağız dedi.

Eleştiriler de var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlere verdiği müjdeler bazı kesimler tarafından olumlu karşılanırken, bazı kesimler tarafından da yetersiz bulundu. Bu müjdelerin gençlere bir hayal kırıklığı olarak değerlendirildiği belirtildi. Haberde şöyle denildi:

“Gençler elbette daha fazla internete sahip olacakları için bir mutluluk duyacaklar ama şu soruyu da soralım: Yani bu ülkede gençler eğitim alıyorlar, dirsek çürütüyorlar, okullarına gidiyorlar, mezun oluyorlar, üniversite kazanıyorlar, mezun olduktan sonra iş bulabiliyorlar mı? Ve hayatlarını, geleceklerini memleketlerinde değil de neden yurt dışında arıyorlar? Bu vaatler, bu müjdeler onları yollarından geri çevirir mi? Belki bunu da konuşmamız gerekiyor. Ayrıca bugün 10-15 bin TL'nin altında cep telefonu, 20-30 bin TL'nin altında bilgisayar kaldı mı?'' denildi. 

SONRAKİ HABER