Emeklilerin maaş hesabına 5 bin lira yatacak! Müjdeli haber geldi

Emeklilerin maaş hesabına 5 bin lira yatacak! Müjdeli haber geldi
Emekli ikramiyesi ile ilgili son gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları üzerine yapılan düzenlemeler kapsamında sevindiren bir haber geldi.

Emekli ikramiyesi ile ilgili son gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları üzerine yapılan düzenlemeler, çalışan emeklileri de kapsayacak şekilde genişletildi. Bu düzenleme kapsamında, ilk düzenlemeden yararlanamayan 4 milyon 689 bin emekliye de tek seferlik 5 bin TL ödeme imkanı sağlanacak.

EMEKLİLERE 5 BİN LİRA İKRAMİYE ÖDEMESİ 

Emeklilere yapılan bu ödemeler, sigorta tahsis numaralarına göre gerçekleştirilecek. Daha önce sadece çalışmayan emeklilere yönelik olan bu ödeme, şimdi çalışan emeklileri de içine alacak şekilde genişletilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına göre, 15 milyon 120 bin emekliye, bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL'lik ödeme yapılması hedeflenmektedir.

Önceki ödemeler Kasım ayının 15'inden önce yapılmış olup, SGK tarafından 12,2 milyon çalışmayan emekliye 60 milyar TL'nin üzerinde bir ödeme gerçekleştirilmiştir. Bu düzenleme kapsamında dul ve yetimler de hisseleri oranında faydalanmıştır.

ZAM DÜZENLEMESİ DE GÜNDEME GELECEK 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada, ilk düzenlemeden yararlanamayan çiftçi ve Bağkur'lu esnaf emeklileri de dahil olmak üzere toplamda 4 milyon 689 bin emeklinin bu ödeme imkanından faydalanacağı belirtilmiştir. Bu genişletilmiş düzenleme ile beraber, emeklilerin maddi olarak rahatlaması hedeflenmekte ve bu ödemenin ardından kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı düzenlemeleri de gündeme gelecektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği ödemelerin kapsamını genişlettiklerini ve fiilen çalışmaya devam eden emeklilerin de bu ödeme kapsamına alındığını belirtmiştir. Ödemelerin tarihi, Çalışma, Hazine ve Maliye Bakanlıkları arasındaki çalışmalar sonucunda netleşecektir.

Bu düzenleme ile birlikte, emeklilere sağlanan desteklerin genişletilmesi ve maddi olarak rahatlamalarının sağlanması amaçlanmaktadır.