Emekli ve memur zammı sil baştan değişti! Kalem kalem yeniden hesaplanıyor: Bu yıl emekli bayram edecek

Bu yılın ikinci yarısı için sadece yüzde 25 zam alabilen emekliler büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ancak hükümet emeklilerin gönlünü almak için harekete geçti. Ülkemizde milyonlarca memur ve emekliler maaş zamları için yapılan açıklamaları artık daha yakından takip etmeye başladı.

Emekli ve memur zammı sil baştan değişti! Kalem kalem yeniden hesaplanıyor

MB enflasyon beklenti anketini açıkladı, hesaplar değişti!

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklenti anketi sonuçlarını duyurdu. Yapılan anketin sonuçlarına göre enflasyon tahmini yüzde 67,22 oldu. Açıklanan bu rakam hem emekli hem de memurun maaşını baştan aşağıya değiştirdi.

MECLİS'İN AÇILMASI BEKLENİYOR

Özellikle emeklilerin maaşlarının zamlanması ile alım güçlerinin bu yıl daha fazla yükseltilmesi bekleniyor. Emeklilere ara zam çalışmalarının başlaması için 1 Ekim’de Meclis’in açılması bekleniyor. Merkez Bankası enflasyon beklenti anketi sonuçlarını peş peşe açıkladı.

Emekli ve memur zammı sil baştan değişti! Kalem kalem yeniden hesaplanıyor: Bu yıl emekli bayram edecek

ZAM TABLOSU BELLİ OLDU

Konuya ilişkin Sabah’ın aktardığı habere göre emekli ve memur zammı için herkesin merakla beklediği Merkez Bankası Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anket Sonuçları belli oldu. Memur ve memur emeklilerin merakla beklediği toplu sözleşme zammı da geçen ay netleşmişti. 

Buna göre 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10, 2025’in ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için de yüzde 5 zam verilmesine karar verildi.

 ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Emekli maaşının netleşmesi ve düzenlemelerin yapılması için çalışmalar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başladı. Hazine Bakanlığı bütçe, Sosyal Güvenlik Bakanlığı da çalışmanın teknik kısmında rol alıyor. Çalışmalar sona erdikten sonra detayların kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

Emekli ve memur zammı sil baştan değişti! Kalem kalem yeniden hesaplanıyor: Bu yıl emekli bayram edecek - Resim : 2

İKRAMİYELER DE YOLDA

Geçtiğimiz günlerde bütün emekliler için Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak bir ikramiye verileceği ifade edildi. Toplamda 18-20 milyon emeklinin bu ikramiyeden yararlanması bekleniyor. Bakanlığın konu ile ilgili çalışmaları devam etse de ortalama olarak 5 bin TL’lik bir ödemenin yapılacağı söyleniyor. Bunun maliyeti ise 90 milyar TL!

SONRAKİ HABER