Emekli maaşlarına yüzde 30-35 oranında zam ve 5 bin TL ikramiye!

Cumhuriyetin 100. yılında emeklilere 5.000 lira ikramiye verileceği iddiası, emekli maaşlarının yetersizliği ve 2024 yılında yapılacak artış oranları hakkında Ekrem Cüneytoğlu’nun yorumları. Emekli maaşlarına yüzde 30-35 arasında zam verileceği belirtildi. Ayrıca 5 bin TL ikramiye. Peki, ne zaman?

Emekli maaşlarına yüzde 30-35 oranında zam ve 5 bin TL ikramiye!

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında emeklilere 5.000 lira ikramiye verileceği iddiası gündemde. Bu iddiayı değerlendiren Ekrem Cüneytoğlu, emekli maaşlarının yetersizliği ve 2024 yılında yapılacak artış oranları hakkında konuştu.

Emeklilere 5.000 Lira İkramiye Verilecek Mi?

29 Ekim 2023’te cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı kutlanacak. Bu vesileyle emeklilere 5.000 lira ikramiye verileceği söylentisi kulağa hoş gelse de, henüz resmi bir açıklama yok.

Ekrem Cüneytoğlu, bu iddiayı iktidarın seçime yönelik bir hamlesi olarak değerlendirdi. “Kim iktidar olursa olsun bunu yapardı” diyen Cüneytoğlu, asıl sorunun emekli maaşlarının yetersizliği olduğunu vurguladı.

Emekli Maaşları Yeterli Mi?

Emekli maaşlarının en düşüğü şu anda 7.500 lira. Ancak bu rakamın bugünün koşullarında yeterli olmadığı tartışmasız bir gerçek.

Ekrem Cüneytoğlu, “Bugün bir kira fiyatı bile değil” diyerek, emeklilerin yaşadığı zorlukları dile getirdi. Cüneytoğlu, emekli maaşlarında yapılması gereken bir düzenleme beklediklerini ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Emekli Maaşları 2024’te Ne Kadar Artacak?

Emekli maaşlarının ne kadar artacağı ise Orta Vadeli Program (OVP) ile belirleniyor. OVP’ye göre, ücret artışları enflasyon beklentilerine göre yapılacak.

Ekrem Cüneytoğlu, bu durumu eleştirerek, “Bu acı reçetenin faturasını kimler ödeyecek gibi bir tartışma yürütülmüştür” dedi. Cüneytoğlu, enflasyon beklentisinin %30-35 civarında olduğunu ve oransal artışın da bu aralıkta olmasını beklediklerini ifade etti.

Cüneytoğlu, “Emekçi açısından ve emekli açısından pek de parlak bir 2024 olmayacak” diyerek, umutsuz bir tablo çizdi.

SONRAKİ HABER