Emekli maaşlarına seyyanen zam az önce onaylandı: Tam tamına 15 gün kaldı: En düşük emekli maaşı 10.500 TL oluyor

Emekli maaşları hakkında çok önemli açıklamalar yapıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile düzenleme yapılacağı ortaya çıktı. Bu noktada Ekim ayında emekliler için yeni düzenleme yapılacağı ifade edildi

Emekli maaşlarına seyyanen zam az önce onaylandı: Tam tamına 15 gün kaldı

Emekli maaşları hakkında çok önemli açıklamalar yapıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile düzenleme yapılacağı ortaya çıktı. Bu noktada Ekim ayında emekliler için yeni düzenleme yapılacağı ifade edildi. Bakan Şimşek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en düşük emekli maaşı için talimat verdiğini belirtirken Bakan Işıkhan da emekli maaşlarına zam yapılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiğini ve Ekim ayında düzenlemeler için çalışmaların yapılacağını ifade etti. 

EMEKLİLERE SEYYANEN ZAM YAPILACAK 

Emekli maaşlarına seyyanen zam yapılacağı, en düşük emekli maaşının 10.500 TL olacağı haberini duyan birçok emekli sevinçten havaya uçarken bu zam, emeklilerin hayat standardını yükseltecek, alım gücünü artıracak ve ekonomik krizden daha az etkileneceklerini gündeme getiriyor. Peki seyyanen zam ne anlama geliyor? 

SEYYANEN ZAM NE DEMEKTİR? 

Seyyanen zam, emekli maaşlarının belirli bir oranda değil, sabit bir tutarda artırılması demektir. Örneğin, emekli maaşı 5.000 TL olan bir kişiye %10 zam yapılırsa, maaşı 5.500 TL olur. Ama seyyanen zam yapılırsa, maaşı 5.000 TL + seyyanen zam tutarı olur. Bu şekilde, düşük maaş alan emeklilerin daha fazla faydalanması sağlanır.

NEDEN SEYYANEN ZAM YAPILIR? 

- Emeklilerin geçim sıkıntısı çekmesini önlemek: Emekli maaşları, enflasyon oranından daha düşük arttığı için, emeklilerin alım gücü her yıl azalmaktadır. Bu da emeklilerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmalarına, borçlanmalarına ve yoksulluk riskine girmelerine yol açmaktadır. Seyyanen zam yaparak, emeklilerin alım gücünü korumak ve geçim sıkıntısını azaltmak amaçlanmaktadır.

- Emeklilerin ekonomiye katkısını artırmak: Emekliler, tüketim harcamalarıyla ekonomiye önemli bir katkı sağlamaktadır. Emekli maaşlarının artması, emeklilerin daha fazla harcama yapmasını ve ekonomik aktiviteyi canlandırmasını sağlayacaktır. Ayrıca, emeklilerin tasarruf eğilimi de artacak ve finansal piyasalara kaynak aktarılacaktır.

- Emeklilerin memnuniyetini sağlamak: Emekli maaşlarına seyyanen zam yapılması, emeklilerin hükümete olan güvenini ve memnuniyetini artıracaktır. Emekliler, çalışma hayatlarında verdikleri emeğin karşılığını aldıklarını ve hak ettikleri değeri gördüklerini hissedeceklerdir.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN 500 TL

Uzmanlar tarafından da beklenen zam hakkında açıklamalar yapılıyor. Bu zam hakkında yapılan açıklamada uzmanlar en düşük emekli maaşına en az 3.000 TL zam yapılacağını iddia ediyorlar. Bu noktada bu şekilde zam yapılırsa en düşük emekli maaşı 10 bin 500 TL olacak. Ancak bu durum henüz kesin değil, 15 gün sonra Meclis açıldığında çalışmalar başlayacak ve kamuoyu ile paylaşılacak. 

SONRAKİ HABER