Emekli maaşı zammında formüller netleşti! En düşük emekli maaşı 10.875 TL oluyor: Emekliye zam belli oldu

Emekli ve memur maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam oranı merak edilirken TÜİK tarafından gelecek enflasyon oranları ışığında maaşlara uygulanacak zam oranı netleşeceği ifade edildi. Bu noktada kademeli zam kapsamında detaylar belli oldu.

Emekli maaşı zammında formüller netleşti! En düşük emekli maaşı 10.875 TL oluyor

Emekli maaş ve ikramiyelerinde düzenleme için geri sayım devam ettiği belirtilerek Temmuz ayında enflasyon oranlarının ışığında maaşlara zam uygulanacağı paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşlarına ve ikramiyelere artış için hesaplamalar yapıldığını belirtti. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren emekli aylıklarında kademeli zam yapılacak.

ZAM DETAYLARI BELLİ OLUYOR 

Masadaki formüllere göre 10-15 bin lira arasında emekli aylığı alanlara yüzde 45, 15-20 bin lira arasında aylık alanlara yüzde 40, bu tutarın üzerindekilere de yüzde 35 zam formüller arasında yer aldığı belirtilirken 10 bin lira emekli aylığı (yüzde 45 zamla) 4 bin 500 lira artışla 14 bin 500 liraya çıkacağı ifade edildi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI 

Memur maaşlarının en düşük net 22 bin lira olacağının açıklanmasının ardından gözler emekli maaşlarına çevrildi. Konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Kamu işçilerinde olduğu gibi, en düşük maaşını yine 15 bin liraya çıkartarak, üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar, otomatik olarak emekliliklerine de yansıyacak."

ZAM ORANI KESİNLEŞİYOR 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aylıklara enflasyonla birlikte refah payı, seyyanen artış yansıtacak düzenlemeye ilişkin çalışmalara başladı. Tüm bunlarla beraber ürkiye İstatistik Kurumu'nca pazartesi günü açıklanacak mayıs ve ardından haziran enflasyon oranları sonrasında aylıklara yapılacak zam oranı biraz daha netleşmiş olacak. Mayıs ayı enflasyonunun pazartesi günü açıklanmasıyla enflasyon farkının belirlenmesinde geriye sadece haziran ayı verileri kalacak ve Haziran verileri de geldiğinde zam oranı kesinleşmiş olacak.

YÜZDE 36 ZAM YAPILMIŞTI

En düşük emekli aylığının yüzde 36 artışla 7500 lira olmasının ardından bu tutarın üzerinde aylık alan milyonlarca emeklinin aylığına refah payı ekleneceği bildirildi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacağı bildirildi. Konu ile ilgili olarak emekli zammı da 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olarak belirleneceği belirtilerek emekli ve memur maaşlarının baştan sona değişeceği maaş zammına refah payı ve seyyanen artışın söz konusu olacağı bildirildi.

SONRAKİ HABER