Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranını %30’a yükseltmesini bekliyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu ay gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısıyla ilgili beklentiler, ekonomistler arasında faiz oranının %25'ten %30'a yükseltileceği yönünde şekilleniyor.

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranını %30’a yükseltmesini bekliyor!

 Enflasyon baskılarının ve yetkililerin açıklamalarının etkisiyle, parasal sıkılaşma politikasının devam etmesi bekleniyor. Bu kapsamda, TCMB'nin faiz oranını 500 baz puan artırarak %25,00'ten %30,00'a yükselteceği öngörülüyor.

Foreks Haber anketine göre, 24 ekonomistin tamamı faiz artışı öngörüyor. En yüksek tahmin % 31,00 olurken, en düşük tahmin % 27,50 olarak belirlendi.

 Faiz artışı beklentisi güçleniyor

Ankete katılan 22 ekonomistin 2023 yıl sonu için medyan faiz tahmini ise % 35,00 olarak gerçekleşti. Yıl sonu faiz tahminlerinin maksimum beklentisi % 45,00 iken, minimum beklenti % 30,00 oldu. Önceki ankette medyan tahmin % 25,00 seviyesindeydi ve tahmin aralığı % 30,00 ila % 20,00 bandında gerçekleşmişti.

Ekonomistlerin ortak görüşü, faiz oranlarında artış beklentisi olduğu yönünde. Tahminler, ekonomik koşulların faiz artışını destekleyeceği ve yıl sonuna doğru faizlerde bir yükselişin olabileceğini gösteriyor.

Yıl sonunda % 35-40 aralığına ilerleme olası

Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Bölüm Müdürü Orkun Gödek, Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini %30’a yükseltmesini beklediklerini ifade etti. Gödek, yıl sonunda ise faizin yüzde 35-40 aralığına ilerleyeceğini yüksek bir olasılık olarak gördüklerini belirtti.

Gödek, aylık bazda enflasyonist baskıların çift haneye yakın seviyelerde olduğunu ve TCMB ile diğer resmi yetkililerin açıklamalarını, parasal sıkılaşmanın devam edeceğinin bir göstergesi olarak değerlendirdi. Ayrıca, Orta Vadeli Program sunumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının da bu yöndeki beklentileri güçlendirdiğini vurguladı.

SONRAKİ HABER