Ekonominin başına Mehmet Şimşek geldi: Doların düşeceği tarih resmen duyuruldu

Seçimden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni dönem kabinesi merakla bekleniyordu. Dün akşam Erdoğan canlı yayında yeni dönem kabinesini tek tek tanıttı. Özellikle ekonomi alanında uzun süredir adı anılan eski bakan Mehmet Şimşek yeni kabinede yer aldı.

Ekonominin başına Mehmet Şimşek geldi: Doların düşeceği tarih resmen duyuruldu

Mehmet Şimşek'in yeni kabinede yer alması pek çok kişi tarafından memnuniyetle karşılandı. Yaptığı çalışmalar ve geçmişteki başarısı sonrasında vatandaşlar, Şimşek'in nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyordu. 

2015 yılında görevini bırakan Mehmet Şimşek döneminde dolar 2011 yılında 1,54 TL, 2012 yılında 1,78 TL, 2013 tarihinde 2 TL, 2014 yılında 2,19 TL’ ve 2015 yılında 2,9 T seviyelerindeydi. Bakan görevi bıraktığını duyurduktan sonra dolar 4,75 TL ve üzerinde seyretti.

Yeni kabine içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek bugün Nureddin Nebati’den görevi devraldı.

"CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM"

Bakan Şimşek, görevi devralırken yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

"Bayrak ve hizmet yarışında bu değerli emaneti şahsıma tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanıma şükranlarımı arz ediyorum. Küresel zorlukların devam ettiği ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen deprem felaketinin yaşandığı son 1,5 yıllık dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini büyük bir fedakarlık içinde ifa eden sayın bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu dönemde yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta önemli kazanımlar elde edilmişti. Bu başarılarda emeği olan bakanımızı tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

"FİYAT İSTİKRARININ SAĞLANMASI TEMEL HEDEFİMİZ OLACAK"

Şimşek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki hedefte bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında başka bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır. Küresel zorlukların jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjonktürde kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin ve fiyat istikrarının sağlanması temel hedefimiz olacaktır. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi, öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır.

"ENFLASYONLA MÜCADELEDE MERKEZ BANKAMIZA DESTEK OLACAĞIZ"

Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankamıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel politikamız olacaktır. Bu öncelikler çerçevesinde çalışmalarımızı eş güdüm içerisinde ilgili bakanlıklar ve kurumlarımızla güçlü bir koordinasyon sağlayarak yürüteceğiz. Bu yoğun dönemde en büyük yardımcım bakanlığımızın değerli kadroları olacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı güçlü insan kaynağı ve liyakatli kadrolarıyla her zaman ön planda olmuştur. Attığımız her adım, aldığımız her kararın ülkemize duyulan güveni ve istikrari güçlendirmeye devam etmesi önem arz etmektedir.

"ŞAHSIMA YÜKSEK BEKLENTİLERLE DOLU AĞIR BİR GÖREV VERİLDİĞİNİ BİLİYORUM"

Devraldığımız bu bayrağı daha da yukarılara çıkarmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geceli gündüzlü çalışacağız. Pandemi, küresel finansal zorluklar ve depremle birlikte sadece ülkemiz değil tüm dünya zorlu bir imtihandan geçiyor. Sayın Bakanımıza bu yoğun süreçteki çalışmaları, gayretleri nedeniyle tekrar teşekkür ediyorum. Şahsıma zorluklar ve yüksek beklentilerle dolu ağır bir görev verildiğini biliyorum. İnşallah bu süreçten alnımızın akıyla çıkacağız”

Bu politikalar doğrultusunda dolar üzerinde 4-5 ay sonrasında olumlu gelişmelerin beklendiği ifade ediliyor.

SONRAKİ HABER