Ek MTV ödemelerinde hedeflenene ulaşılabilecek mi? İlk taksit tamamlandı, sırada ikinci taksit var!

6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş ve 11 ili etkileyen büyük depremden sonra getirilen ek MTV ödemesinde hedeflenen rakama ulaşılıp ulaşılmadığı ve birinci ve ikinci taksit döneminin ne zaman başlayacağı soruları gündemimize geliyor.

Ek MTV ödemelerinde hedeflenene ulaşılabilecek mi? İlk taksit tamamlandı, sırada ikinci taksit var!

Yaşanan büyük depremden sonra depremin açtığı yaraları iyileştirmek adına bir kereliğe mahsus olarak yapılan ek MTV ödemesine yüksek katılım olduğu söyleniyor. Peki, meblağ ne kadar ek MTV ödemesinde hedeflenen miktara ulaşılabildi mi, ilk ve ikinci taksit ödemeleri ne zaman başlayacağı soruları açıklığa kavuştu! Söz konusu ek MTV ödemeleri haberimizin devamında…

Depremin yaralarını iyileştiren ek MTV ödemelerinde ilk taksit!

6 Şubat günü 11 ili etkileyen, merkezi Kahramanmaraş olarak yaşanan büyük depremden sonra, depremin finansman ihtiyaçlarını karşılamak adına “milli seferberlik” başlığı adı altında getirilmiş olan, ek MTV ödemelerinin ilk tahsilat rakamları belli oldu! Söz konusu olan finansman ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir kereye mahsus olarak, oluşturulan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) bu sene Ağustos ve Kasım aylarında iki taksit ile ödenmesine yönelik düzenlemelerin yapıldığı biliniyordu. Bunlara göre 22 Eylül 2023 tarihinden başlayarak ilk taksit dönemi 9 milyon 919 bin 966 taşı için, tam olarak 13 milyar 157 milyon 597 bin 71 lira ek MTV ödemesi yapılarak, MTV ödemelerine büyük bir katılım gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde ilk taksit dönemiyle beklenen toplam miktarın yüzde 87’si gerçekleşmiş oldu!

Ek MTV ödemelerinde ikinci taksit dönemi!

Yaşanan büyük depremin finansman ihtiyaçlarını karşılamak adına getirilmiş olan, ek MTV ödemelerinin ilk taksiti Eylül ayı olurken ikinci taksit dönemi herkesin merak ettiği bir konu.
Gündeme gelen ek MTV ödemelerinde ikinci taksit dönemi ne zaman başlayacağı konusundaki sorular açığa kavuştu! Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen büyük depremden sonra, ikinci taksitlerin kasım ayında ödeneceği açıklandı! asım ayında ödenecek ek MTV ödemelerinin ikinci taksitiyle birlikte, iki taksitin toplamda yaklaşık 30 milyar lira elde edilmesi hedefleniyor.
Bu şekilde yaklaşık 10 milyon taşıt için, ilk taksitten elde edilen 13,2 milyar liralık tahsilatla beraber hedeflenenin yüzde 43,8’inin ödenmiş oldu!
 

SONRAKİ HABER