Ehliyeti olanlara uyarı yapıldı! 31 Mayıs'a kadar yaptırın: Süresi içinde yaptırmayan dev ceza ödeyecek

Ehliyeti olan herkesi ilgilendirdiği belirtilerek kritik bir uyarı yapıldığı ifade edildi. 31 Mayıs'a kadar mutlaka yapılması gerektiği belirtilerek yapmayanların ceza ödeyeceği bildirildi.

Ehliyeti olanlara uyarı yapıldı! 31 Mayıs'a kadar yaptırın: Yaptırmayanlar dev ceza ödeyecek

Otomobil sürücülerinin sık sık uyarıldığı trafik kurallarına uymayanlara para cezaları verildiği belirtilerek milyonalrca sürücüyü ilgilendiren bu karar ile cezalara yapılandırma geldiği bildirildi. Tüm bunlarla beraber yapılandırmadan faydalanmak için başvuru yapılması gerektiği belirtilerek 31 Mayıs'a kadar yapılması gerektiği ifade edildi.

SON TARİH 31 MAYIS 

Ehliyeti olan sürücülere 2023 yılı ile dev bir fırsat verildiği belirtilerek daha öncesinde trafik kuralları gereğince ceza yiyen sürücülere yapılandırma şansı verildiği ifade edildi. Cezasını yapılandırmak isteyenler için son tarihin 31 Mayıs olduğu bildirildi.

AÇIKLAMA YAPILDI 

Borçlarınızı yapılandırmak için size tanınan süre zarfında başvuruda bulunmanız gerektiği belirtilerek TÜVTÜRK resmi web sitesi üzerinden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"7440 sayılı Kanun kapsamında; 31 Aralık 2022 tarihinden önce tahakkuk eden MTV ile bu tarihten önce verilen trafik idari para cezaları, karayolu taşıma idari para cezaları, köprüler ve otoyollardan ihlali geçiş ücretleri ile idari para cezalarından 12/3/2023 tarihi itibarıyla kesinleşmiş ve vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olanlarının 31 Mayıs 2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) yapılandırılması mümkündür."

TAKSİTLENDİRME DETAYI 

TÜVTÜRK üzerinden yapılan açıklama ile yapılandırılan borçlar, borçlanan kişinin isteği doğrultusunda peşin ya da 12, 18, 24, 36 ve 48 aya varan vade imkanlarıyla taksitlendirileceği belirtilerek taksitli ödeme seçeneği ile istenilen vade süresi tercih edilerek taksitlendirileceği ifade edildi.

Tüm bunlarla beraber yapılandırma kapsamına taksit seçeneğini tercih eden sürücüler yapılandırılan tutarın ilk taksitini son ödeme tarihi olarak 3 Temmuz 2023 tarihine (resmi tatile denk gelmesinden dolayı 30 Haziran 2023 tarihine kadar) kadar yatırması gerekir.

Yapılandırılan borçlara ise katsayı uygulanmayarak, Yİ-ÜFE oranları esasında hesaplanan tutardan toplamda yüzde 90 indirim uygulanacak. Ayriyeten idari para cezalarının aslından ise yüzde 25 indirim yapılacak.

SONRAKİ HABER