Ehliyeti olanlara son dakika duyuru yapıldı! 31 Mayıs'a kadar mutlaka başvurun: Müjdeli haber verildi

Binlerce Türkiye vatandaşını ilgilendiren bir konu olan ehliyet başvurularıyla ilgili yapılan açıklamaya göre, başvuru süresinin son 9 günü kaldığı belirtildi. Başvuru yapmayanların yararlanamayacağı ifade edildi.

Ehliyeti olanlara son dakika duyuru yapıldı! 31 Mayıs'a kadar mutlaka başvurun: Müjdeli haber geldi

Bu yıl araç sahipleri için büyük bir fırsat olan borç yapılandırma programı duyurulurken vatandaşların 31 Mayıs'a kadar borçlarını yapılandırabileceği ifade edildi. TÜVTÜRK'ün internet sitesi üzerinden yapılandırma ayrıntıları da paylaşıldı.

Yeni düzenlemelerle, 7440 sayılı Kanun kapsamında Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borçları ve trafik cezaları gibi ödemelerde yapılandırma fırsatı sunulduğu duyurulurken kanun kapsamına giren borçlar, 31 Aralık 2022 tarihinden önce oluşmuş ve 12 Mart 2023 tarihinden itibaren kesinleşmiş ancak henüz ödenmemiş veya ödeme süresi geçmemiş olanları içerdiği ifade edildi.

Yapılandırma seçenekleri arasında, borçlu kişinin tercihine göre peşin ödeme veya 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksit seçenekleri bulunmaktadır. Bu şekilde yapılandırılan borçlar, aylık dönemler halinde ödenebilecektir.

TÜVTÜRK DUYURUSU

TÜVTÜRK tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

7440 sayılı Kanun kapsamında; 31 Aralık 2022 tarihinden önce tahakkuk eden MTV ile bu tarihten önce verilen trafik idari para cezaları, karayolu taşıma idari para cezaları, köprüler ve otoyollardan ihlalli geçiş ücretleri ile idari para cezalarından 12/3/2023 tarihi itibarıyla kesinleşmiş ve vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olanlarının 31 Mayıs 2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) yapılandırılması mümkündür.

Yapılandırılan borçlar, borçlunun tercihine göre peşin veya 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden biri seçilerek aylık dönemler halinde ödenebilecektir.

PEŞİN ÖDEME AVANTAJI

Kanun kapsamında yapılandırılan tutarların tamamının ilk taksit ödeme süresinin son günü olan 3 Temmuz 2023 (30/6/2023 tarihinin resmi tatile rastlaması nedeniyle) tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödenmesi halinde;

Yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacak ve

Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanan tutardan %90 İNDİRİM,

İdari para cezalarının aslından %25 İNDİRİM, yapılacaktır.

Başvuru sırasında taksitli ödeme seçilmesine rağmen, yapılandırılan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca bir katsayı hesaplanmayacak ve Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılacaktır.

TAŞITLARIN FENNİ MUAYENESİ İÇİN

Kanun kapsamında ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi, trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası ile bu alacaklara bağlı faiz, gecikme faizi, gecikme zammı yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı ile katsayı tutarının en az %10’unun ödenmiş olması ve bu Kanun hükümlerinin ihlal edilmemiş olması koşuluyla bu Kanunda belirtilen ödeme süresi sonuna kadar taşıtların fenni muayenelerinin yaptırılması mümkün bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN

7440 sayılı Kanunun ve Genel Tebliğin uygulanmasına ilişkin açıklamalara ve ayrıntılı bilgilere:

Başkanlığımızın internet sayfasında “Hızlı Erişim” alanında yer alan 7440 sayılı Kanun Mikro Sitesinden,

Başkanlığımızın doğrulanmış Sosyal Medya Hesaplarından,

Vergi İletişim Merkezinin (VİMER) 189 numaralı telefon hattından,

gib.gov.tr adresinde yer alan Dijital Vergi Asistanından (GİBİ), ulaşabilirsiniz.

SONRAKİ HABER