Ehliyeti olanlar için son dakika duyurusu! Mutlaka 83,00 TL ödeyeceksiniz: Süresi bitmeden kesinlike yaptırın, dev cezası var

Ehliyeti olanlara büyük bir duyuru yapılarak henüz yaptırmayanların mutlaka yaptırması gerektiği bildirildi. Bu noktada süresi içinde yaptırmayanların dev ceza ödeyeceği aktarıldı.

Ehliyeti olanlar için son dakika duyurusu! Mutlaka 83 TL ödeyeceksiniz

Ehliyet sahiplerinin 2023 yıllarında ehliyet yenileme işlemleri, nasıl yapılır sorusu sorgulanmaya başlandı. Konu ile ilgili olarak ehliyeti olanlara son uyarılar yapılmaya başlandı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada eski sürücü belgelerinin kullanım süresi 2 yıl daha uzadığı belirtilerek 2024 yılının Aralık ayına kadar yenilenebileceği ifade edildi. Ehliyetini henüz yenilememiş olan vatandaşlar yenileme işlemlerini nasıl yapacak? Yenileme yapmayan vatandaşların ehliyetleri ise geçersiz sayılacak.

RANDEVU ALINMALI 

Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, "ALO 199 Mobil Uygulama" veya "nvi.gov.tr" adresinden randevu alınması gerektiği belirtilerek alınacak olan randevuyla beraber gerekli belgeler ile başvurular alınacağı ifade edildi. Başvuru sonrasında geçici bir ehliyet belgesi düzenlenecek ve adresinize yeni ehliyet kartınız gönderilecek. Bu işlemleri herhangi bir nüfus müdürlüğünden yapabileceğiniz de duyuruldu.

83,00 TL ÖDEME YAPILACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen 2023 yılında uygulanacak kimlik kartı satış bedelleri de paylaşıldı. Tüm bunlarla beraber kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli 83,00 TL olduğu paylaşıldı. Bununla beraber kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli 166,00 TL olduğu aktarıldı.

GEREKLİ EVRAKLAR 

Ehliyet yenileme yapılması için bazı evrakların toplanması gerektiği belirtilerek bu gerekli evraklar ise şöyle paylaşıldı:

Nüfus cüzdanı veya kimlik Kartı

Sürücü sağlık raporu

Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubu kartı (Sağlık Raporunda yer almıyorsa)

Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli ile vakıf payının yatırılması

SONRAKİ HABER