Ehliyeti olan herkesi kapsıyor: Bu parayı ödemek zorundasınız! Yoksa ehliyetiniz geçersiz olacak

Ehliyet sisteminin yenilenmesi ile birlikte ehliyeti olanların son süreyi kaçırmaması gerekiyor. Yenileme işlemi yapmanız için son tarih açıklandı. Ancak yenilemeden önce gerekli olan paranın yatırılması ve işlemlerin yapılması gerekiyor. Yoksa ehliyetiniz geçersiz olabilir.

Ehliyeti olan herkesi kapsıyor: Bu parayı ödemek zorundasınız! Yoksa ehliyetiniz geçersiz olacak

2023 yılının ortalarında olduğumuz bu günlerde ehliyeti olan pek çok kişi ehliyet yenileme işleminin ne zaman ve nasıl yapılacağını merak ediyor. Ehliyet yenilemek için ilk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden internet randevusu almanız gerekiyor. Bununla birlikte bazı belgelerin de hazır olması gerekecek. Ehliyet yenileme ücreti ise yıl yıl değişiyor. İşte merak edilenler!

1 Ocak 2016 tarihinden önce ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süre 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmıştı. Ancak koronavirüs salgını sebebiyle başvuramayan vatandaşlar düşünülerek son tarih 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl uzatıldı. Buna göre 2024 yılının sonuna kadar ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor.

EHLİYET YENİLEME NASIL YAPILACAK?

Ehliyet yenileme randevusu almak isteyenlerin ilk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden ya da ALO 199 hattı üzerinden randevu alması gerekiyor. Gerekli evrakları hazırlayan ve başvuru ücretini yatıran kişiler ehliyetlerini yenileyebilecek.

Ehliyeti olan herkesi kapsıyor: Bu parayı ödemek zorundasınız! Yoksa ehliyetiniz geçersiz olacak

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Ehliyet yenilemek için devletin belirlediği ücretin yatırılması gerekiyor. Eski tip ehliyetin yeni tip ehliyetle değiştirilmesi için 13+2 TL ödenmesi gerekiyor.

Bunun dışında yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin ya da çaldıranların 145+624 TL yani toplam da 769 TL ödeme yapması gerekiyor.

SONRAKİ HABER