Ehliyeti olan 30 yaşından büyüklere duyuru yapıldı: 15 TL ödeyeceksiniz! Mutlaka yaptırın, dev cezası var

Ehliyeti olan milyonlarca kişi için çok önemli bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda yapılması gerekenler paylaşıldı ve yapmayanların ceza ödeyeceği ifade edildi.

Ehliyeti olan 30 yaşından büyüklere duyuru yapıldı: 15 TL ödeyeceksiniz!

İçişleri Bakanlığı tarafından ehliyetler için yeni dönem 2016 yılında başlatıldığı belirtilerek ehliyetler için yeni dönemde eski tip ehliyeti olanların yaptırması gerektiği bildirildi. Yeni dönem kapsamında otomobil sahibi araç kullanan vatandaşların yeni tip ehliyet sahibi olması gerektiği vurgulandı. Eski tip ehliyetlerini yeni tip ehliyetler ile değiştirmeyen vatandaşlara ise önemli derecede ceza verileceği bildirildi. Eski tip ehliyetten yeni tip ehliyete geçmek için hazırlanması gereken belgelerin yanı sıra vatandaşların 15 TL ödemesi gerektiği bildirildi. Bu işlem ise zorunlu ve eski tip ehliyeti olanların mutlaka yaptırması gerekiyor. Yaptırmayanlar ise süre dolduktan sonra trafik çevirmesinde eski tip ehliyeti olduğu belirlenirse ceza verilecek.

15 TL ÖDENECEK

Eski tip ehliyeti olan vatandaşların mutlaka yeni tip ehliyetini almaları gerektiği paylaşılırken işlemler için 15 TL para ödenmesi gerektiği ifade edildi ve ehliyet yenileme ücretinin Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara yatırılabileceği aktarıldı. Vatandaşların ödeme yaptığı dekontu gerekli belgelerin yanında muhafaza etmesi gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra eski tip ehliyetten yeni tip ehliyete geçmek için verilen süre 31 Aralık 2022'de dolmuştu ancak Resmi Gazete'de yayımlanan karar doğrultusunda bu süre 31 Aralık 2024'e kadar uzatıldı.

RANDEVU ALINMALI 

Ehliyet yenileme işlemi yapacak olan vatandaşların randevu alması gerekiyor. İşlemler Nüfus Müdürlükleri üzerinden yapılacağı belirtilerek bu işlemler için NVİ’den randevu alınması gerektiği belirtilerek Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından randevu alınabileceği ifade edildi.

Ehliyet yenileme işlemi için de bazı belgelerin bulundurulması gerektiği belirtilerek bu belgelerden biri bile eksik olduğunda yeni tip ehliyet başvurusunun alınmayacağı aktarıldı.

GEREKLİ BELGELER 

Gerekli belgeler ise şöyle aktarıldı:

Kimlik Belgesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)

ÖDEME YAPILABİLECEK BANKALAR 

Akbank

Aktif Bank

ING Bank

Şekerbank

Türkiye Vakıflar Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası

T.C. Ziraat Bankası

Türk Ekonomi Bankası

Garanti Bankası

Denizbank

PTT Bank

SONRAKİ HABER