Döviz kuru gibi zeytinyağı fiyatları da inişli çıkışlı günler yaşayarak yine rekora doğru koşuyor

Ülke genelinde yaşanılan pahalılıktan en çok nasibini alan ürünler içerisinde en başta olan zeytinyağı fiyatları yine rekora doğru koşuyor. Zeytinyağı fiyatlarının 500 TL’yi de aşması bekleniyor. Detaylar işte sizlerle

Döviz kuru gibi zeytinyağı fiyatları da inişli çıkışlı günler yaşayarak yine rekora doğru koşuyor

Hemen hemen her sofrada her mutfakta olmazsa olmaz hale gelen zeytinyağı fiyatlarına gelen art arda indirimler sonrasında tekrar fiyatların yükseleceği hatta 500 TL’yi bile alabileceğini dile getiren sektör temsilcileri zeytinyağı fiyatları ile önemli açıklamalar yaptı.

Zeytinyağı fiyatları rekora koşuyor

İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde zeytin rekoltesinde yaşanan düşüşün etkisiyle birlikte zeytin fiyatları da büyük artış beklenildiğini işaret edildiğini dile getiren sektör temsilcilerinden tam olarak bu durum nedeniyle zeytinyağı fiyatlarına gelen art arda indirimler sonrasında zeytin fiyatlarının 500 TL’ye kadar çıkabileceği yönünde tahminler geldi.  

Gıda sahteciliğe dikkat!

Her evin her mutfağında her yemeğe ayrı bir tat verem birbirinden farklı kendine has yemek çeşitleri bulunan zeytinyağının fiyatlarıyla ilgili sektör temsilcilerinden gelen açıklamalardan elde edilen bilgilere göre, zeytinyağı fiyatlarının bir dizi faktörler doğrultusunda değişkenlik gösterebileceği fakat uzun vadeli bakıldığı zaman kaliteli zeytinyağına yönelik olan talebin devam etmesiyle birlikte fiyatlar da büyük oranda bir artış olacağı bilgisi yer alıyor.

Bu kapsamda da kaliteli zeytinyağına dikkat çeken sektör temsilcileri geçen yıl içerisinde 77 TL olarak satışa sunulan zeytinyağı fiyatın içinde bulunduğumuz sezon içerisinde 295 TL’ye ve akabinde 315 TL’ye yükseldiğini dikkat çekerek, ilerleyen süreçlerde market raflarında kaliteli zeytinyağı fiyatlarının 500 TL’yi aşabileceği mümkün olduğu konusunda açıklama yapıldı.

Özellikle gıda sahteciliği olaylarında yaşanan artışlara dikkat çeken sektör temsilcileri etiketli ürünlerde yer verilen ünlü zeytinyağı üreticisi ülkelerinin adlarını sık sık kullanılmasından dolayı tüketicilerin yanıta bilirliğini dile getirerek rafine edilmiş olan zeytinyağının daha düşük kaliteyi temsil ettiğine dikkat çekti. Bu tür ürünlerin yalnızca zeytinyağı olarak satışa sunulduğunu aktarılırken, kaliteli zeytinyağı üretimi kapsamında daha fazla dikkatli olmak gerektiğini belirtti.

SONRAKİ HABER