Dolar kurunun ne zaman 85-90 TL seviyesine geleceğini açıkladı!

Ekonomistler dolar/TL’de kısa, orta ve uzun vadede ki tahminlerini açıkladı. Doların TL karşısında ki yükselişlerine devam edeceği belirtilirken ABD dolar kurunun 85-90 TL seviyesine çıkacağı uyarısında bulunuldu. İşte detaylar…

Dolar kurunun ne zaman 85-90 TL seviyesine geleceğini açıkladı!

1 ABD dolarının 85-90 TL seviyesine geleceğini gerekçeleri ile açıkladı. 15 Eylül 2023 tarihi itibari ile Dolar/TL tahminlerini açıklayan Capex, kısa, orta ve uzun vadede kurun hangi seviyelere kadar yükseleceğine dair net rakamlar verdi. Peki, dolar ne zaman bu seviyelere çıkar? Buna ilişkin şu bilgilere yer verildi;

Türk Lirası, Türk Merkez Bankası'nın daha geleneksel politikalara yönelmek için art arda aldığı önlemler ve verilere bir nebze olsun güven verme çabaları sonucunda ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini gibi önemli para birimleri karşısında şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.

 Geçtiğimiz dönemde ülkede enflasyonu kontrol altına alma planları kapsamında para politikasını sıkılaştırma çabaları devam etti. Türkiye Merkez Bankası, son iki toplantıda faiz oranlarını piyasa beklentilerinin altında 900 baz puan artırdı; ancak bu, kredi kartı borç verme prosedürlerinin sıkılaştırılması ve bankaların aldıkları faiz oranları arasındaki farkı daraltmaya çalışmak da dahil olmak üzere diğer göze çarpan değişiklikler arasında yer alıyor. Krediler ve faiz oranları hakkında.

Zamların beklenenin altında gerçekleşmesi ve enflasyonun 2023 sonunda %58'e ulaşması beklenirken, bankalar ve analistler Türk Lirası'nın bundan sonra nereye gideceğini tahmin ediyor? 

Pek çok analist, Erdoğan'ın Mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden önce yıllardır uygulanan gevşek para politikası ve hükümetten gelen ardı ardına gelen hibeler nedeniyle yurt içi ekonominin aşırı ısındığına inanıyor. Perşembe günkü eylem daha geleneksel politikalara dönüşün sinyalini verse de yatırımcılar, Türkiye'yi 20 yıldır yöneten Erdoğan'ın daha önce sadece fikrini değiştirmek için bu yola başvurduğu konusunda uyarıyor.

Türk Lirası Tahmini ve Fiyat Tahmini

Dolar/TL tahminlerine ilişkin şu bilgilere yer verildi;

Kısa vadeli Türk Lirası tahmini :

Para birimi bu yıl dolar karşısında yüzde 30 değer kaybederek ABD Doları karşısında yüzde 27 seviyesinde konsolide oldu. Ancak analistler, Türk Lirası'nın bu seviyelerde çok fazla tutunamayacağını ve 29'a doğru bir kırılmanın yakın olduğunu öngörüyor.

Türk Lirası fiyat tahmini 2023 :

Parasal sıkılaştırmanın yetersiz devam etmesi halinde bunun bedelini lira ödeyecek. Analistler, Türk Lirası'nın yıl sonuna kadar %10 daha düşerek 30'a düşeceğini tahmin ediyor, ancak riskler daha büyük ve daha düzensiz düşüşlere doğru kayıyor. 

Gelecek 5 Yıl ve Sonrası Türk Lirası Tahmini :

Acenteler ve bankalar, Erdoğan döneminde Türk Lirası'nın önümüzdeki yıllarda düşeceğini tahmin etmeye devam ediyor. 5 yıllık Türk Lirası fiyat tahminleri arasında en aşağı yönlü olanı USD/TRY'nin 85-90 seviyesinde işlem görmesi.

SONRAKİ HABER