Dolar her gün artmaya devam ediyor!

Doları sıkı takipte olanlar iyi bilir. Dolar kuru son iki buçuk ayda her gün birkaç kuruş artmaya devam ederken, kurdaki artış ile beraber enflasyonun ve tahvil getirilerinin altında kalması da yabancıların sıcak para yatırımı için iştahlarını açıyor.

Dolar her gün artmaya devam ediyor!

Dolar da her işlem başına dolar kurunun birkaç kuruş yükselebiliyor olması dikkat çekmeye devam ediyor. 1 Eylül 2023 tarihinde 26,71 lira olan gösterge dolar kuru, geride kalan yaklaşık iki buçuk aylık dönemde her gün birkaç kuruş artarak dün 28,70 liraya ulaştı.

Seçim öncesinde Aralık ayın 2022 ile 2023 Mayıs dönemi arasında dolar kuru her işlem başına birkaç kuruşluk yükseliş yaşamaya devam ediyordu. Seçim yaşandıktan sonra yani Haziran ve Temmuz aylarında dolar kuru kademeli olarak serbest bırakılmaya başlanmıştı. Döviz kuruna bakarak, Merkez Bankası ve Kamu bankaları ana alıcı ve sarıcı oldukları için dolar kurunun kademeli olarak artışına izin veriyorlar.

Döviz kuru yabancılarına  dikkatini çekiyor

Ekonominin öncüsü Bloomberg’de dün Kerim Karakaya’nın yayınladığı “ Türk Lirası  yeniden yabancıları cezbediyor ” başlıklı haberi ile yabancıların ilgisine dikkat çekti. Türk Lirası dolar karşısında son üç aydır düşük bir oranla yaklaşık yüzde 0,1 değer kaybediyor. Türk Lirası’ndaki değer kayıplarının enflasyonun ve tahvil getirilerinin altında olduğu, yabancı yatırımcıların da bu tabloyu carry trade için bir fırsat olarak görmeye başladığı belirtildi

Bloomberg de yapılan haber de şu ifadeler yer aldı. “Türk Lirasındaki  değer kaybının doğal olmayan istikrarı, faiz oranlarının düşük olduğu yerlerden borçlanıp getirilerin daha yüksek olduğu yerlere para yatırmak isteyen (carry trade) yatırımcıların dikkatini çekiyor” ifadelerine yer verildi.

 

 

SONRAKİ HABER