Dolar Endeksi Fed Kararına Odaklandı: 6 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Dolar endeksi, Fed’in politika kararına hazırlanırken altı ayın en yüksek seviyelerine yaklaştı. ABD ekonomisi yumuşak iniş umutları artırırken, diğer merkez bankalarının faiz kararları da takip edilecek. Dolar endeksi tahmini ise yukarı yönlü. Peki şu anda döviz alış ve satışları ne kadar?

Dolar Endeksi Fed Kararına Odaklandı: 6 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Dolar endeksi, yatırımcıların bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika kararına hazırlanmasıyla altı ayın en yüksek seviyelerine yaklaşarak Pazartesi günü 105’in üzerinde tutundu. Fed’in Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, yatırımcılar Fed’in enflasyon görünümüne ve sonraki politika adımlarına odaklanacak.

ABD Ekonomisi Yumuşak İniş Umutları Artırıyor

Geçen hafta çoğunlukla olumlu olan ABD ekonomik verileri, Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutsa bile yumuşak bir iniş yapabileceği yönündeki umutları artırdı. ABD’de perakende satışlar, sanayi üretimi ve tüketici güveni beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik başvuruları da düştü. Yatırımcılar artık ABD’deki S&P Global PMI rakamlarının yanı sıra çeşitli konut göstergelerine bakıyor.

Diğer Merkez Bankalarının Faiz Kararları da Takip Edilecek

Piyasalar ayrıca bu hafta İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) önemli faiz oranı kararlarını bekliyor. BoE’nin Perşembe günü faiz oranlarını değiştirmemesi, ancak varlık alım programını artırması bekleniyor. BoJ ise Cuma günü faiz oranlarını sabit tutacak, ancak ekonomik görünümü aşağı yönlü revize edebileceği tahmin ediliyor.

Dolar Endeksi Tahmini

Amerikan Doları şu anda (saat 13:36) alış 26,5912 TL, satış 27,7345 TL,

Avrupa Para Birimi - Euro alış 28,3718 TL, satış 29,6081 TL,

İngiliz Sterlini alış 32,9922 TL, satış 34,416 TL'den işlem görüyor. 

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre ABD Doları’nın bu çeyreğin sonunda 106,73 seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 111,05 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

 

SONRAKİ HABER