Dizel, benzin ve LPG’li aracı olanlara çok kötü zam haberi az önce geldi!

Akaryakıt fiyatları 50 liraya doğru koşarken dizel, benzin veya LPG’li aracı olanlara çok kötü zam haberi az önce geldi! Petrol fiyatı 13 ayın en yüksek seviyesini gördü. Bu hafta sona kadar dev bir zam geleceği anlamına geliyor!

Dizel, benzin ve LPG’li aracı olanlara çok kötü zam haberi az önce geldi!

Bundan bir ay öncesine kadar kamugundemi.com haber, uzmanların görüşlerine göre petrol fiyatlarının 100 doları geçeceğini hatta tarih vererek 150 dolara kadar ulaşacağını söylemiştir. Ağustos ayından itibaren petrol fiyatları yükselişine devam etti ve petrol fiyatı bugün erken saatlerde Ağustos 2022'den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Petrol fiyatlarındaki bu artışlar, akaryakıt fiyatlarına yansıyor ama Türkiye’de akaryakıttan alınan ÖTV ve KDV hesapları farklı hesaplandığından dolayı akaryakıta petrol fiyatlarındaki artış oranlardan çok daha fazlası yansıyor. İşte bu noktada hem dizel aracı olan hem benzin hem de LPG aracı olanlara çok kötü bir haberimiz var. İşte detaylar…

WTI Ham petrol fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde varil başına 95 doları aşarak 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Uluslararası gösterge Brent Ham Petrol de sıçradı ve varil başına 97 doları gördükten sonra 2023 için yeni bir yüksek seviyeye ulaştı.

Petrol fiyatlarının 97 doları görmesi ile birlikte bu hafta sonuna kadar hem benzine, hem motorine hem de artan enerji fiyatlarından dolayı LPG fiyatlarına büyük bir zam gelmesi bekleniyor. Uzmanlara göre bu hafta sonuna kadar benzin ve motorine 2 liraya yakın bir zam yapılacak. Şu anda 17 TL’yi geçen otogaz fiyatlarının ise bu hafta sonuna kadar 18 lirayı geçeceği belirtiliyor.

ABD dolarının güçlenmeye devam etmesine rağmen, ABD ham stoklarının düşmeye devam etmesiyle petrol Çarşamba günü ve Perşembe günü erken saatlerde Asya ticaretinde yükselişe geçti. Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Çarşamba günü, 22 Eylül'e kadar olan haftada ham petrol stoklarının 2,2 milyon varil çekildiğini bildirdi; bu, yüzbinlerce varillik düşük düşüş beklentilerinin çok üzerindeydi.

 Ayrıca Cushing merkezindeki stok seviyesi Temmuz 2022'den bu yana en düşük seviyesine gerileyerek ABD referans petrol fiyatını daha da artırdı. Cushing, Oklahoma, NYMEX ham petrol vadeli işlem sözleşmesinin teslimat noktasıdır.

Cushing'deki ham stoklar önceki haftaya göre 943.000 varil düşüşle 22 milyon varile geriledi; bu da operasyonel minimum seviyeye yakın.

 Cushing'deki düşük stoklar ve ABD ticari ham petrol stoklarındaki düşüş eğilimi, piyasanın OPEC+'nın üretim ve ihracat kesintilerinin etkisini hissetmeye başlamasıyla birlikte başka yerlerdeki arzın sıkılaşmasına katkıda bulunuyor.

 “Talep artmaya devam ederken stoklar düşüyor. Singapur'daki 8VantEdge'in kıdemli portföy yöneticisi Stefano Grasso, Reuters'e verdiği demeçte, talebin yok olmasına neden olacak bir fiyat seviyesinden hala uzaktayız" dedi .

Çarşamba günü, OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, petrolün yeniden başlayan rallisi hakkında yorum yaptı : "Geçen hafta boyunca gördüğümüz şeyin biraz kar elde etme olduğunu düşünüyorum ve halihazırda daha yüksek bir yürüyüşe geçmiş olması potansiyel olarak bir artışa işaret ediyor." Traderların hala ne kadar yükselişe istekli olduğunun bir işareti.”

SONRAKİ HABER