Dikkat komşunuz sizden tazminat talep edebilir! Bu önlemleri almanız gerekiyor

Apartmanda sorun çıkaran veya komşuluk ilişkilerini yıpratan bazı durumlar karşısında tazminat talep hakkı bulunur. Bu durumlar arasında, komşunuzun evinize izinsiz bir şekilde girmesi karşısında sizden tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.

Dikkat komşunuz sizden tazminat talep edebilir! Bu önlemleri almanız gerekiyor

Apartmanda yaşayan insanların komşuluk ilişkileri gürültü, ortak kullanım alanları ve çeşitli durumlardan dolayı bozulabilir. Bazı durumlar karşısında komşunun tazminat talep hakkı da bulunuyor. Peki, bunlar hangisi? İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Komşunuzun evinize izinsiz girmesi

Bir başkasının evine izinsiz bir şekilde girmesi suçtur. Anca bazı durumlar karşısında komşunun hakları bulunmaktadır. Bu durumlar; su sızıntısı, elektrik kaçağı, su sızıntısının elektrik prizlerine yayılması ve yangın tehlikesi oluşturan bazı durumlarda komşunun hakları bulunuyor. Bu durumlar karşısında yönetime haber verilir ve önlem alınması için komşunuzun kapısı çilingir yardımıyla açtırılabilir. Bu durum, “Mala zarar verme” ya da “Konut dokunulmazlığını ihlal” gibi suçlar oluşturmaz.

Tavandan su sızması, ana konuta zarar verebileceği gibi elektrik kontağından çıkan yangın, can ve mal kaybına sebebiyet verebileceği için bu acil bir durumdur ve komşunuzu arayıp izin almak istediniz fakat ulaşamadıysanız, son çözüm yolu çilingir olabilir. 

Komşunuz sizden tazminat talep edebilir!

Su akıntısından dolayı oluşan maddi zararı çözmek için komşunuz sizden tamiratın yapılmasını talep edebilir. Aksi takdirde komşunuz dava açabilir ve evinin uğradığı zararın tazmini ve tamiratının yapılmasını hakimden talep edebilir. Hakim, gerekli incelemeler sonucunda su tamiratının yapılmasına hükmeder ve bu tamirat bedeli sorumlu tutulan üst komşudan alınır.

Mala zarar verme ve konut dokunulmazlığı ihlali nedir?

Mala zarar verme suçu, başkasının taşınmaz ya da taşınır malını kısmen ya da tamamen yıkan, tahrip eden, bozan, yok eden, kullanılamaz hale getiren kişi, mağdurun şikayeti üzerine o kişiye cezai işlem uygulanır. Konut dokunulmazlığı ihlali suçu, bir kimsenin konutuna, işyerine ya da benzer eklentilerine “rızaya aykırı olarak girme” ya da “ rıza ile girilen yerden çıkmama” gibi fiileriyle kişinin hürriyetine karşı işlenen bir suçtur. 

SONRAKİ HABER