Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan flaş açıklama: Kıdem tazminatı sistemi değişiyor! 35 bin lirayı bulacak

Katıldığı bir TV programında gerçekleştirdiği konuşmasında sürdürülebilir sosyal refahı toplumun bütün kesimlerine yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kıdem tazminatı konusuna da değinerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan flaş açıklama: Kıdem tazminatı sistemi değişiyor
Kıdem tazminatı tavanı 35 bin liraya çıkarılacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kıdem tazminatı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, bu konuda ciddi problemler olduğunu ve ödenmeme sorunları yaşandığını belirtti. Ayrıca, iş dünyasındaki firmaların kıdem tazminatıyla ilgili belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Katıldığı bir TV programında gerçekleştirdiği konuşmasında sürdürülebilir sosyal refahı toplumun bütün kesimlerine yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kıdem tazminatı konusuna da değinerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

KIDEM TAZMİNATI EMEKLİLİK SİSTEMİNE DAHİL OLACAK MI?

Kıdem tazminatı konusuna da değinen Yılmaz, "Burada hükümetlerimizin yaklaşımı şu. İşçi kesiminin temsilcileriyle, istişare içinde bu işi sonuçlandırmak. Yani tek yanlı bir çözüm dayatmak değil. Çözülmesi gereken bir mesele mi? Evet öyle. Ama bunu istişarelerle, işçi ve işveren dengesi içinde ve özellikle işçi kesiminin temsilcileri, sendikalarla istişare içinde bu konuya yaklaşmak. Kıdem tazminatı konusunda maalesef çok ciddi problemler de var. Ödenmeme meseleleri var. Başka sıkıntılar var. Oluşturduğu bir belirsizlik var. Özellikle iş dünyası firmaları üzerinde. Dolayısıyla bir dönem bir fon oluşturup bununla bu problemi çözme gibi bir yaklaşım vardı. Dolayısıyla bunlar önümüzdeki dönemde yine Türkiye'nin gündemde olan konuları olacak" şeklinde konuştu.

KIDEM TAZMİNATI ARTIRILACAK

Kıdem tazminatı tavanı, ocak ayında da yeni memur maaş katsayısıyla yükselecek. Brüt ücreti 23 bin 489 liranın üzerinde olan işçiler bu artıştan etkilenecek. Memur maaş katsayısındaki artış yüzde 49.46 olursa yeni tavan 35 bin 108 liraya ulaşacak.

Böylece brüt ücreti 35 bin lira olan ve 10 yıl hizmeti bulunan bir işçi bu yıl sonunda işten ayrılırsa 234 bin 898 lira kıdem tazminatı alabilecek.

KIDEM TAZMİNATI 35 BİN LİRAYA ÇIKARILACAK

Toplu sözleşme zammı ve yıl sonu enflasyon tahmini belli oldu. Yüzde 65'lik 2023 yılı enflasyon tahmini emekli maaşı ve memur maaşları artışları dışında kıdem tazminatı tavanı hesabını da değiştirdi. Yeni rakamlara göre kıdem tazminatı tavanının yaklaşık 35 bin TL olması bekleniyor.

KIDEM TAZMİNATI İÇİN BELİRLEYİCİ ETKEN

Memurların Ocak toplu sözleşme zammı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun kararıyla yüzde 15 olarak belirlenirken, enflasyon farkı da Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 65'lik 2023 yılı TÜFE tahminiyle ortaya çıktı.

Bu tahmin, memurların enflasyon farkının yüzde 29,96 olacağını, yüzde 15'lik Ocak ayı zam oranının bununla yüzde 49,46'yı bulacağını gösterdi.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR

Memur maaşlarına yapılacak artış oranı aynen kıdem tazminatı tavanı tarafına da yansıtılıyor. Kıdem tazminatı tavanı geçtiğimiz Temmuz ayında yüzde 17,55 artışla 23 bin 489 lira 83 kuruşa çıkarılmıştı.

Bu kapsamda bu yılın ikinci yarısında işten ayrılan çalışanlara çalıştığı her yıl için en çok 23 bin 489 lira tazminat ödenmeye devam ediliyor. Giydirilmiş brüt kazancı bu tutarın altında olanlara kendi maaşı, üstünde olanlara ise bu tavan tutarıyla hesaplanan tazminat veriliyor.

SONRAKİ HABER