Cumhurbaşkanı Yardımcısı bizzat duyurdu! Yeni vergi geliyor: Sıkı durun

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada vergi reformu üzerine çalıştıklarını ve gelir seviyesine göre vergi düzenlemesi yapılacağını söyledi. Yeni vergi açıklaması ve detaylar haberimizde

Cumhurbaşkanı Yardımcısı bizzat duyurdu! Yeni vergi geliyor: Sıkı durun

Cevdet Yılmaz, katılmış olduğu canlı yayında yeni vergi düzenlemesine ilişkin ipuçlarını paylaştı. Sosyal adalet açısından vergi paylarının artırılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Sosyal adalet açısından doğrudan vergilerin payının artması gerektiğine inanıyorum. Bu da düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

DÜŞÜK KESİMLERE DAHA AZ SORUMLULUK

Yılmaz, açıklamasında sosyal adalet açısından düşük kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi gerektiğini ifade ederek, “Sosyal adalet açısından doğrudan vergilerin payının artması gerektiğine inanıyorum. Bu da düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor” dedi.

VERGİ ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Habertürk TV’nin canlı yayın konuğu olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dikkat çeken açıklamalar yaparak herkesi bilgilendirdi. Yeni vergi reformu üzerinde çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şunları ifade etti:

“Türkiye'de herkes vergi reformu yapılmalı diyor. Kabaca bir uzlaşı var. Sadeleştirmekten bahsediyor insanlarımız. Doğrudan vergi dolaylı vergi meselesi var. Mevcut yapıyı tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Dolaylı vergilerin payı çok yüksek. Doğrudan vergiler nispeten düşük. Dolayısyla önümüzdeki günlerde oransal olarak doğrudan vergilerin payının artmasının gerektiğine sosyal adalet açısından artması gerektiğine inanıyorum. Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor. Dolaylı vergide bu ayrımı yapamıyorsunuz. Orada sosyal adaleti şöyle gözetiyoruz, dar gelirlilerin fazla kullandığı kalemleri yükseltmeyi düşünmüyoruz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı bizzat duyurdu! Yeni vergi geliyor: Sıkı durun

MEMURA CİDDİ ARTIŞ YAPILACAK

Memurlara da güzel haber verildi. Kimseyi enflasyona ezdirmediklerini ve ezdirmeyeceklerini ifade eden Yılmaz asgari ücretliden emekli kesme kadar yaptığı değerlendirmesinde artış miktarları hakkında şunları söyledi:

“Biz bir oran veriyoruz. Memura yüzde 15 dediniz. Yıl ortasında yüzde 15'in üstünde ise farkını veriyorsunuz. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Yıl ortasında enflasyon neyse o fark verilecek. Memurla ilgili bu yılın enflasyon farkı olacak. Seyyanen artış yaptığımız için. Dolayısıyla gelecek yılın artışı daha yüksek olacak. Enflasyondaki yeni tahminlerimiz ışığında baktığımızda memura önemli bir artış olacağını söyleyebilirim. Bu otomatik olarak memur emeklisine yansıyacak. İşçi emekli ve asgari ücretlilerle ilgili dengeleyici çalışmayı öngörüyoruz. Asgari emekli ile asgari ücreti mukayese edersek geçen yıl yüzde 64'üydü. Bu yıl yüzde 66'ya yükseldi. Bu yıl asgari ücrete ciddi artış yaptık. Asgari emekli aylığına yüzde 114 artış yaptık. Buna rağmen sosyal şartlar, beklentiler dolayısıyla burada yine bir çalışma yürütüyoruz. Yıl sonuna kadar bu çalışma bitecek inşallah. 2023 ve 2024 sonrası inşallah çok daha rahat bir döneme gireceğiz”

SONRAKİ HABER