Çocuğu olan ailelere müjde! Aile Bakanlığı az önce resmen duyurdu: PTT'ye giderek 1.300 TL alın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda çocuğu olan ailelere çocuk sayısına göre destek ödemesi yapılacağı belirtilerek bu destek ödemelerinin 1.300 TL'ye kadar çıkabileceği ifade edildi.

Çocuğu  olan ailelere müjde! Aile Bakanlığı az önce resmen duyurdu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda çocuğu olan ailelere çocuk sayısına göre destek ödemesi yapılacağı belirtilerek bu destek ödemelerinin 1.300 TL'ye kadar çıkabileceği ifade edildi. Söz konusu destek ödemeleri Aile Bakanlığının sitesinde doğum yardımı olarak belirtilirken birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL destek ödemesi yapılacağı ifade edildi.

Doğum yardımı, yeni doğan çocuklar için devlet tarafından verilen bir sosyal destek programı olduğu ifade edilerek bu program sayesinde, ailelerin çocuk bakımı masraflarına katkıda bulunulması amaçlandığı aktarıldı. Doğum yardımı ödemeleri, çocuk sayısına göre değiştiği ifade edilerek birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapıldığı aktarıldı.

ARANAN ŞARTLAR 

Doğum yardımı almak için bazı şartlar bulunduğu belirtilerek bu şartların ise şöyle olduğu ifade edildi:

- Anne veya babanın Türk vatandaşı olması veya mavi kartlı olması

- Çocuğun Türkiye'de doğmuş olması veya yurtdışında doğmuş olsa bile Türkiye'ye getirilmiş olması

- Çocuğun yaşamını yitirmemiş olması

- Çocuğun evlat edinilmemiş olması

- Çocuğun anne veya babasının sosyal güvenlik kurumlarından doğum parası almamış olması

- Yurt içinde ve yurt dışında 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahibi olmak

YARDIM BAŞVURULARININ DETAYLARI 

Doğum yardımı başvurusu, çocuğun doğum tarihinden itibaren 1 yıl içinde yapılması gerektiği ifade edilerek başvuru için gerekli belgelerin de hazır bulundurulması gerektiği paylaşıldı. Bu belgeler ise şöyle aktarıldı:

- Başvuru formu

- Anne veya babanın nüfus cüzdanı fotokopisi

- Çocuğun doğum belgesi veya nüfus cüzdanı fotokopisi

- Anne veya babanın banka hesap numarası

ONLİNE OLARAK BAŞVURU 

Başvuru formu ve belgeler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın il veya ilçe müdürlüklerine elden teslim edilebilir. Ayrıca, e-devlet üzerinden de online başvuru yapılabilir.

 

Doğum yardımı ödemeleri, ailelerin ekonomik durumuna göre değişmez. Her aile, aynı tutarda ödeme aldığı belirtilerek doğum yardımı ödemeleri, gelir vergisine tabi olmadığı ve ayrıca, diğer sosyal yardım programlarından yararlanmayı engellemeyeceği ifade edildi.

SONRAKİ HABER