Çin’den gelen olumlu veriler çelik fiyatlarını yükseltti

Çin’in ekonomik toparlanmasına ilişkin güçlü işaretler, dünyanın en büyük çelik tüketicisi olan ülkedeki talep görünümünü iyileştirerek çelik fiyatlarını Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye taşıdı. Çin’deki ham çelik üretimi ise beklenenden daha keskin bir düşüş gösterdi.

Çin’den gelen olumlu veriler çelik fiyatlarını yükseltti

Çin’in ekonomik toparlanmasına ilişkin güçlü işaretler, dünyanın en büyük çelik tüketicisi olan ülkedeki talep görünümünü iyileştirerek çelik fiyatlarını Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye taşıdı. Çin’deki çelik inşaat demiri vadeli işlemleri Eylül ayında ton başına 3.825 CNY’yi geçerek Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Çin’den gelen son veriler, endüstriyel üretim, perakende satışlar, işsizlik ve yeni yuan kredilerinin Ağustos ayında tahminlerden iyi geldiğini gösterdi. Bu da Pekin’den gelecek bir dizi ekonomik destek önleminin ülkedeki konut durgunluğunu ve finansal yayılma endişelerini azaltabileceği ve emtia talebi görünümünü iyileştirebileceği yönündeki umutları artırdı. Buna ek olarak JPMorgan, yüksek seviyedeki altyapı inşaatlarının konut satışlarına olan zayıf güveni telafi etmesi nedeniyle Çin’deki çelik kullanımının gayrimenkul geliştiricileri için mali kaygılar nedeniyle güçlü kalacağını belirtti.

Bu arada son veriler Çin’deki ham çelik üretiminin beklenenden daha keskin bir düşüş gösterdiğini gösterdi. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, Ağustos ayında ham çelik üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %13,2 düşerek 83,24 milyon ton oldu. Bu, Çin’in çevresel kısıtlamalar ve enerji tasarrufu önlemleri nedeniyle çelik üretimini azaltmaya devam ettiğini gösteriyor.

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre çeliğin bu çeyreğin sonunda 3703,60 Yuan/MT seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 3562,15 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

SONRAKİ HABER