Çin hisse senedi piyasası, merkez bankalarının faiz kararları öncesinde geriledi

Çin hisse senedi piyasası, merkez bankalarının faiz kararları öncesinde küresel emsallerini takip ederek düştü. Teknoloji ve sağlık hizmetleri stokları düşüşe öncülük etti. Şanghay Bileşik Endeksi bu çeyreğin sonunda 3049,78 puanda işlem görmesi bekleniyor.

Çin hisse senedi piyasası, merkez bankalarının faiz kararları öncesinde geriledi

Çin hisse senedi piyasası, bu hafta büyük merkez bankalarının önemli faiz oranı kararlarına hazırlanırken, bir önceki oturumdaki kazançları tersine çevirdi ve küresel emsaller arasındaki kayıpları takip etti. Şanghay Bileşik Endeksi %0,3 düşüşle 3.120 seviyesinin altına gerilerken, Shenzhen Bileşeni Salı günü %1 düşüşle 10.100 puana geriledi.

ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Bankası (BoE) ve Japonya Bankası (BoJ) bu hafta para politikasına karar verecek. Fed’in Çarşamba günü yapacağı toplantıda faiz oranlarını değiştirmesi beklenmiyor, ancak varlık alım programını azaltmaya ne zaman başlayacağına dair ipuçları aranacak. BoE’nin Perşembe günü yapacağı toplantıda ise enflasyonun yükselmesi nedeniyle faiz artırımına gidip gitmeyeceği merak ediliyor. BoJ’un ise Cuma günü yapacağı toplantıda para politikasında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor.

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) da Cuma günü kredi faiz oranı kararlarını açıklaması bekleniyor. PBoC, geçen ay kredi faiz oranlarını değiştirmemişti. Ancak bazı analistler, Çin ekonomisinin yavaşlaması ve regülasyon baskısı nedeniyle PBoC’nin gevşetici adımlar atabileceğini düşünüyor.

Teknoloji ve sağlık hizmetleri stokları düşüşe öncülük etti

Çin hisse senedi piyasasında teknoloji ve sağlık hizmetleri stokları düşüşe öncülük etti. HWA Create (-%7,7), Naura Technology (-%4,3), iFLYTEK (-%2,5), Tonghua GH (-%3,2) ve İç Moğolistan (-%5,8) gibi önemli kayıplar yaşadı.

Teknoloji sektörü, ABD ile ticaret gerilimleri, regülasyon baskısı ve yonga kıtlığı gibi sorunlarla karşı karşıya. Sağlık hizmetleri sektörü ise yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasından olumsuz etkileniyor.

Şanghay Bileşik Endeksi bu çeyreğin sonunda 3049,78 puanda işlem görmesi bekleniyor
Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Çin Şanghay Bileşik Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin bu çeyreğin sonunda 3049,78 puanda işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 2854,61 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Trading Economics, Çin Şanghay Bileşik Hisse Senedi Piyasası Endeksi için uzun vadeli tahminlerini 2021 yılında başlattı. O zamandan beri, endeks için ortalama tahmin 3049,78 puandır. En yüksek tahmin 3200,00 puandır. En düşük tahmin ise 2800,00 puandır.

SONRAKİ HABER