Çalışmayan kadınlar için harika bir haber! TC kimlik ile gidene 1988 TL verilecek

Çalışmayan kadınlara müjde! Destek üzerine destek geliyor. Bakanlık açıklama yaptı. Çalışmayan kadınlara TC kimlik kartı ile başvuru yapıp 1988 TL yardım alacaklar. Çalışmayan kadınları sevindiren haber!

Çalışmayan kadınlar için harika bir haber! TC kimlik ile gidene 1988 TL verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı her yıl yapmış oldukları yardımları 2023 yılında da hız kesmeden devam ettireceğini açıkladı. Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı bu sene özellikle çalışmayan, boşanmış ya da eşi vefat etmiş olan kadınlara öncelik vererek kadınları destek programına dahil etti. 2023 yılını gelmesiyle yardımlar hız kesmeden devam ediyor. Çalışmayan, eşi vefat etmiş veya boşanmış olan kadınlara 1988 TL’ye varan bir yardım yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadınlara yapılmak üzere olan bu yardım için başvuruların alınmaya başlandığını açıkladı. 

Kadınlara yapılan yardımlar

Eşi vefat etmiş kadınlar yani halk arasında dul olarak adlandırılan dul maaşı yani eş maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan en önemli yardımlar olmaktadır. 2023 yılında da devam edecek olan dul maaşları hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bilgiler verdi. Eşi vefat etmiş olan ve yardım şartlarını taşıyan tüm kadınlara nakit desteği sağlanmaya devam ediyor. Başvuruları kabul edilen tüm kadınlara yapılan yardımın değeri değişiklik göstermektedir. Genel olarak 2 aylık olarak ödenen dul maaşları en düşük 1000 TL olarak belirlenmiştir. 

65 yaş üstü kadınlara da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaşlılık aylığı adı altında yardımda bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yardımı kadınlar için de gerçekleştireceğini açıkladı. Başvurulduğu takdirde alınabilecek olan bu aylık 2023 yılında 1988 TL olacak şekilde güncellenmiştir. 

Yardımdan yararlanabilmek için gereken şartlar

Hem dul aylığı hem de yaşlılık aylığı almak isteyen kadınların herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Yaşlılık aylığı almak isteyenlerin 65 yaşını geçmiş olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru yapacak olan kadınların maaş veya başka bir nafaka gibi gelirlerinin olmaması gerektiğini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı net bir şekilde belirtmektedir. Hane geliri asgari ücretin üçte birinin altında olan kadınlar bu yardımdan faydalanabilecek.

SONRAKİ HABER