Bu tarihe kadar altını elinde tutan yaşar: Gram altın 1.800 TL

Dolar kuru bugün 22,24 TL rekorunu kırarken altın fiyatları ile ilgili flaş açıklama geldi. Ünlü ekonomist tarih verdi, altın fiyatları resmen uçacak. O yakın tarihte ONS altın 2.350 dolar seviyesine gelirken gram altınında 1.800 liraya kadar dayanacağı belirtildi.

Bu tarihe kadar altını elinde tutan yaşar: Gram altın 1.800 TL

Birçok ekonomist dolar kurunun bu önümüzdeki birkaç aylık süreç içerisinde 28-30 TL bandına yerleşeceğini iddia ederken ünlü ekonomistlerden Mehmet Ali Yıldırımtürk, dolar kurunun ilk etapta 23-24 TL bandına yerleşeceğini söyledi. Asıl büyük artışın altında olacağını ifade eden Yıldırımtürk, tarih bile verdi.

Şu anda iç piyasada aşırı bir döviz talebi olduğunu ama sınırlı sayıda bulunduğuna dikkat çeken Yıldırımtürk, önümüzdeki süreçte hükümetin izleyeceği ekonomi politikaları ile bunun aşılabileceğine dikkat çekti ve dövize olan ihtiyacın, güven ve istikrara yönelik atılacak adımlara bağlı olarak azalabileceğini söyledi. Diğer taraftan ise altın fiyatlarının oldukça yükselebileceğine dikkat çekti ve buna ilişkin verileri paylaştı.

Şu anda piyasalarda ONS altın 1.954,86 dolar satış işlemi görüyor. Yıldırımtürk, önümüzdeki Haziran ayında Ons altının 2.075 dolar bandını kıracağını, Haziran ayı sonuna kadar 2.150 doları aşabileceğini, Ekim ayından itibaren ise 2.350 Doları görebileceğini ifade etti. Buna bağlı olarak ta gram altının 1.800 lira seviyelerine çıkması öngörülüyor.

FED’in önümüzde ki günlerde bu yıl son defa 25 baz puanlık faiz artırımına gidebileceğini ama daha sonra faiz indirimine gidebileceğini belirten Yıldırımtürk şu bilgileri aktardı.

 ‘’Altında bir miktar geri çekilme var ama esas beklenti 14 Haziran’daki FED toplantısında. Bundan önceki toplantı sonrasında ‘artık Haziran’da belki faiz artırımı yapılamayabilir, yapılma ihtiyacı olmayabilir’ gibi açıklamalar gelmişti ve borç tavanı konusu da bayağı bir gündemde, tedirgin edici bir konumdaydı. Şimdi bu konuda bir anlaşmaya varıldı gibi. Bu iyi haberler tabii ki, iyimserlik oluşturmuş durumda ama her halükarda bu kadar faiz artırımına rağmen hâlâ dünyada enflasyon devam ediyor olması bir miktar gelişmekte olan ülkeleri tedirgin ediyor ve aynı zamanda da diğer taraftan jeopolitik gerginlikler de de hâlâ bir azalma yerine zaman zaman tırmanma söz konusu. Bunlar altını besleyecek olan gelişmeler.

Evet bugüne kadar sürekli faiz artırımı gerçekleştirdi FED ama artık bu faiz artırımlarında sonuna gelindiği gibi de beklenti var ve bundan böyle yaz aylarında ki toplantılarda faiz artırmak yerine beklemede kalmak tercih edebilir. O nedenle ben özellikle Haziran ortasında, küçük çaplı dalgalanmalarla 1.985 doları görebiliriz ama sonra ONS altının 2.000 – 2.150 dolar bandına geçeceğini ve belki de Eylül ayında veya Ekim ayında bir faiz indirimi ile 2.350 dolar bandına yerleşebilir.

SONRAKİ HABER