Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlandı: 4.500 TL ödeme yapılacak! O ödemelere zam geldi

Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlandı: 4.500 TL ödeme yapılacak! O ödemelere zam geldi
Resmi Gazete’de önemli bir karar yayımlandı. Gelen son habere göre ücretsiz şehir içi ulaşım için verilen destek ödemelerinin miktarları artırıldı. Konuya ilişkin Aile Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’nın aldığı karar ve ödemelere ilişkin detaylar haberimizde

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren destekler 4.500 TL’ye kadar yükseltildiği ifade edildi. Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği adı altında yayımlandı.

201 YILINDAN BU YANA YAPILIYOR

Bakanlık, yapmış olduğu açıklamasında engelli ve yaşlı bireylerin şehir içinde kara yolu, deniz yolu, demir yolu, özel halk otobüsleri ve deniz ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanmalarını sağlayan uygulamanın 2015’ten bu yana devrede olduğunu ve 1,6 milyar TL gelir desteği ödemesi yapıldğını hatırlattı.

ÖDEMELERE YÜZDE 50 ZAM GELDİ

Buna göre değişen yönetmeliğe 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ödemelere yüzde 50 zam yapıldı. Yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı:

“Şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 2.250 lira olan destek ödemesi miktarı 3.375 liraya, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2.992,5 lira ise 4.500 liraya, büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2.250 liralık destek 3.375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1.800 liralık destek ise 2.700 liraya yükseltilmiştir”