Bu Pazartesi günü tüm akaryakıta büyük indirim geliyor!

Uluslararası petrol fiyatları, Rusya'dan gelen ham petrol arzında artış beklentisi nedeniyle bugün (28 Ocak 2023) düştü. Petrol fiyatlarında ki düşüş nedeniyle bu Pazartesi günü tüm akaryakıt çeşitlerinde büyük bir indirim gelmesi bekleniyor.

Bu Pazartesi günü tüm akaryakıta büyük indirim geliyor!

New York Ticaret Borsası'nda (NYMEX) Mart sözleşmeleri için West Texas Intermediate (WTI) fiyatı bir önceki işlem gününe göre %1,6 (1,33 dolar) düşüşle varil başına 79,66 dolardan kapandı. Bu hafta haftalık bazda %2 düştü.

Petrol fiyatlarında ki bu düşüş, Rusya'dan gelen ham petrol arzında artış beklentisi ile bağlantılı olduğu belirtilirken bu düşüşün önümüzdeki Pazartesi (30 Ocak 2023) günü akaryakıt fiyatlarına yansıtılması bekleniyor.

Uzmanlara göre Petrol fiyatlarındaki düşüşler bu önümüzde 2 gün daha devam edecek ve Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarına büyük bir indirim gelecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, petrol fiyatlarında ki bu düşüş ilk etapta benzin ve motorinde 60 kuruş ile 80 kuruş arasında indirim sağlarken önümüzde ki Perşembe-Cuma günlerinde, petrol fiyatlarında ki düşüşe paralel olarak 1-1,5 TL daha indirim gelecek.

Peki, 28 Ocak 2023 tarihi itibari ile illere göre güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

 Bu Pazartesi günü tüm akaryakıta büyük indirim geliyor!

Piyasa uzmanları, bu yıl Ocak ayında Rusya'nın Baltık limanlarından ihraç edilecek ham petrolün, Asya'daki güçlü talep sayesinde geçen Aralık ayına göre %50 artacağını tahmin ediyor.

Buna ek olarak, son iki hafta içinde, Çin'in Corona 19 ablukasını kaldırmasının ardından talep tahmin beklentilerinde yukarı yönlü bir eğilim oldu, ancak Batı'dan Rus ham petrolüne ek yaptırımlar ve OPEC Plus (+ ) Kar yağması- satışların bakanlık düzeyindeki izleme komitesinden önce alınması da ham petrol fiyatlarını aşağı çekti.

SONRAKİ HABER