Brent petrol yüzde 25 zamlandı! Akaryakıt fiyatları bugün yine güncellendi!

Brent ham petrol fiyatları Haziran ayının sonundan bu yana yaklaşık %25 arttı. Hafta başında ve bugün petrol fiyatları yine arttı ve Türkiye’de akaryakıt fiyatları bugün yine güncellendi. İşte, benzin, motorin ve LPG’de yeni fiyatlar…

Brent petrol yüzde 25 zamlandı! Akaryakıt fiyatları bugün yine güncellendi!

Brent ham petrol fiyatları dur durak bilmeden yükselmeye devam ediyor. Analistler daha önceden 100 dolara kadar çıkacak dedikleri petrol fiyatlarının şimdi de 150 dolar dolar seviyelerine kadar çıkabileceğini öngörüyorlar. Brent ham petrol fiyatları Haziran ayının sonundan bu yana yaklaşık %25 arttı ve uzmanlar 103,19 doları görecek dediler.

Petrol fiyatlarında ki artışlar devam ederken 27 Eylül 2023 tarihi itibari ile akaryakıt fiyatları güncellendi ve benzin, motorin ve LPG fiyat listeleri yenilendi. Peki, şu anda benzinin, motorinin ve otogazın litresi kaç TL? İşte illere göre güncel akaryakıt fiyatları ve petrol piyasasından ki son gelişmeler…

Brent ham petrol fiyatları kışa doğru arz daralmasıyla yükseliyor

Brent ham petrol vadeli işlemleri, küresel arzın kışa doğru daralmasıyla ilgili endişelerin piyasayı etkisi altına almasıyla bir önceki seanstan elde ettiği kazançlarını sürdürerek Çarşamba günü varil başına 94 doların üzerinde güçlendi. Brent fiyatları, OPEC+ devleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasıyla Haziran ayının sonundan bu yana yaklaşık %25 arttı.

ABD’deki önemli depolama merkezi Cushing, Oklahoma’da minimum işletme seviyelerinin altına düşebilecek ilave düşüşlere ilişkin endişeler de piyasaları gergin tuttu. Bu arada sektör verileri, ABD ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta yaklaşık 1,6 milyon varil arttığını ve bu durumun 300.000 varillik düşüş beklentilerini karşıladığını gösterdi. Talep tarafında ise ABD’nin yumuşak iniş yapabileceğine ve bir dizi teşvik önleminin Çin’in ekonomik toparlanmasını destekleyeceğine dair artan iyimserlik görünümü güçlendirdi.

OPEC+ kararı Brent fiyatlarını destekliyor

OPEC+ grubu, 2023 yılına kadar arz kesintilerini sürdürme kararı aldı. Bu karar, küresel petrol piyasasında arz-talep dengesinin sağlanması için önemli bir adım olarak değerlendirildi. OPEC+ üyeleri, 2023 yılında günlük 5,8 milyon varil olan kesinti miktarını aylık 400.000 varil artırarak kademeli olarak azaltmayı planlıyor. Bu şekilde, OPEC+ grubu, küresel petrol talebinin kovid-19 salgını sonrası toparlanmasına uyum sağlamayı amaçlıyor.

ABD’de depolama sorunu fiyatları yukarı çekiyor

ABD’de ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 1,6 milyon varil artarak 420,5 milyon varile yükseldi. Bu artış, analistlerin 300.000 varillik düşüş beklentilerini karşılamadı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD’nin günlük ham petrol üretimi de 100.000 varil artarak 11,4 milyon varile çıktı.

Ancak ABD’deki önemli depolama merkezi Cushing, Oklahoma’da stoklar 1,4 milyon varil azalarak 32,6 milyon varile geriledi. Bu seviye, Cushing’in minimum işletme kapasitesinin altında olduğu için piyasalarda endişe yarattı. Cushing’deki stokların daha da azalması durumunda, ABD’nin Batı Teksas türü ham petrolünün (WTI) fiyat farkının Brent ile daralabileceği ve hatta tersine dönebileceği belirtiliyor.

Talep görünümü iyimserliği artırıyor

Küresel petrol talebi görünümünde de iyimserlik hakim. ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceğine ve enflasyon baskısının geçici olacağına dair beklentiler piyasaları rahatlatıyor. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımına ilişkin temkinli açıklamaları da petrol fiyatlarını destekliyor.

Çin’in ekonomik toparlanmasını hızlandırmak için bir dizi teşvik önlemi açıklaması da talep tarafında olumlu bir etki yaratıyor. Çin, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı konumunda bulunuyor.

Brent fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Brent ham petrolünün bu çeyrek sonunda 95,74 USD/BBL seviyesinden işlem görmesi bekleniyor. Bu, mevcut fiyatlara göre yaklaşık %2’lik bir artış anlamına geliyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 103,19 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Bu da %10’luk bir yükseliş potansiyeli sunuyor.

Brent fiyatlarının yükselmeye devam etmesinin arkasındaki temel faktörler arasında küresel arz-talep dengesinin bozulması, OPEC+ grubunun disiplinli tutumu, ABD’deki depolama sorunu ve talep görünümündeki iyimserlik sayılabilir.

Güncel Akaryakıt Fiyatları

27 Eylül 2023 tarihi itibari ile illere göre benzin, motorin ve LGP fiyatları şöyle;

Gelen son indirimle birlikte benzinin litresi İstanbul'da 36.61 TL, Ankara'da 37.25 TL, İzmir'de 37.37 TL ve Antalya'da 37.88 TL.

Motorinin liste fiyatları ise şu şekilde;

İstanbul'da 40.12 TL, Akara'da 40.67 TL, İzmir'de 40.86 TL ve Antalya'da 41.38 TL... 

 

SONRAKİ HABER