Brent Petrol yılın en yüksek seviyesine ulaştı! Akaryakıt fiyatlarındaki artış devam edecek mi?

Brent petrol, bu yılın en yüksek seviyesine ulaşarak rallisine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 94 dolar seviyesini aşan petrol fiyatları, Rusya ve Suudi Arabistan’ın arz kesintileri ve küresel talep endişeleriyle birlikte daha da yükselmeye devam ediyor.

Brent Petrol yılın en yüksek seviyesine ulaştı! Akaryakıt fiyatlarındaki artış devam edecek mi?

Bu gelişmelerin etkisiyle, akaryakıt fiyatları ülkemizde artış trendini sürdürüyor. Motorin ve benzin fiyatları 40 lirayı aşarken, önümüzdeki günlerde LPG fiyatlarına da zam yapılacağı belirtiliyor. Akaryakıt fiyatlarındaki bu yükseliş, tüketiciler üzerinde ekonomik bir baskı yaratmaya devam ediyor.

Yeni zam kapıda!

Brent ham petrol vadeli işlemleri, Pazartesi günü varil başına 94 doların üzerine çıkarak 10 aydan uzun bir sürenin ardından en yüksek seviyelerine ulaştı. Petrolün bu 3 haftalık kazanımlarını korumasıyla birlikte, dolar/TL kurundaki artışlar akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımaya devam ediyor. İstanbul’da motorin fiyatı 39,91 TL’ye, benzin ise 38,47 TL’ye yükseldi. Sektör temsilcilerinin bilgilerine göre, önümüzdeki günlerde LPG fiyatlarına zam yapılması bekleniyor.

Piyasadaki açığın dördüncü çeyrekte genişleyeceği beklentisi ve talepte toparlanma umutları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın uzun süreli arz kesintileri nedeniyle petrol fiyatlarının en yüksek seviyelere ulaşmasına yol açtı. Bu gelişmeler, petrol piyasasında önemli bir dönüm noktası olarak değerlendirilebilir.

Küresel petrol talebi artıyor! Piyasa açıkları öngörülüyor

OPEC, ABD Enerji Bilgi İdaresi ve Uluslararası Enerji Ajansı, önümüzdeki çeyrekte büyük petrol üreticilerinin küresel arzı sıkı tutmasının daha büyük piyasa açıklarına yol açacağını öngörüyor. Aynı dönemde küresel petrol talebinin de artması bekleniyor. Çinli rafinerilerin artan üretimi, Pekin'den gelen yeni teşvik önlemleri ve güçlü ihracat marjlarıyla birlikte dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının talep görünümünü desteklemektedir. Bu arada, yatırımcılar ABD Merkez Bankası'nın bu haftaki politika kararı öncesinde temkinli davranmaya devam etmektedir.

Petrol fiyatlarıyla ilgili olarak Info Yatırım'ın yayımladığı bir raporda, Brent petrolün son üç haftada değer kazandığı görülmektedir. Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretim kısıntılarını yıl sonuna kadar sürdüreceklerini açıklamaları, küresel petrol arzında sıkılaşma beklentileriyle birlikte petrol fiyatlarının yükselmesine sebep olmuştur. Yüksek petrol fiyatları enflasyon konusunda ülkeleri tedirgin etmektedir. Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası faiz artırımına devam kararı alırken, bu hafta gözler ABD Merkez Bankası'nın kararında olacaktır. Ham petrolün teknik analizine göre, 92,29 - 93,84 - 95,27 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilirken, 90,27 - 89,15 - 88,17 seviyeleri ise destek noktaları olarak izlenebilir.

SONRAKİ HABER