BP, Türkiye'nin Ceyhan Limanı'ndan Azeri Ham Petrol Yüklemesinde Mücbir Sebep İlan Etti

BP Türkiye'nin Ceyhan limanından Azeri ham petrolünün yüklenmesinde mücbir sebep ilan ettiğini bildirdi ve faaliyetlerini durdurdu.

BP, Türkiye'nin Ceyhan Limanı'ndan Azeri Ham Petrol Yüklemesinde Mücbir Sebep İlan Etti

BP Azerbaycan'ın Azeri birimi Çarşamba günü verdiği demeçte, bu hafta başlarında Türkiye'nin güneyinde ve Suriye'nin kuzeyinde meydana gelen yıkıcı depremin ardından Türkiye'nin Ceyhan limanından Azeri ham petrolünün yüklenmesinde mücbir sebep ilan ettiğini bildirdi.

 BP Azerbaycan, Ceyhan'daki petrol terminalinin depremin ardından Pazartesi günü faaliyetlerini durdurmasının ardından ham petrol nakliyecilerine bir bildirim yayınladı, şirket sözcüsü Tamam Bayatly Reuters'e bir e-posta yazdı.

 BP Azerbaycan, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının Azerbaycan ve Gürcistan'daki bölümlerinin işletmecisidir. BP'nin Azerbaycan'da işlettiği varlıklar arasında Azeri -Çırak-Güneşli (ACG) petrol sahası, devasa Şah Deniz gaz sahası, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı ve Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) yer alıyor.

 Ceyhan, Azerbaycan petrolünün ana ihracat çıkış noktasıdır ve günde yaklaşık 650.000 varil (BPD) Azeri ham petrolü sevk eder.

 Türkiye'nin güneyindeki Ceyhan petrol terminali, Türkiye ve Suriye'de meydana gelen depremin ardından Pazartesi günü faaliyetlerini geçici olarak askıya aldı. Petrol terminali, Çarşamba günü erken saatlerde ölü sayısının 11.000'i aştığı depremin merkez üssünden yaklaşık 155 kilometre veya 96 mil uzakta.

 Genel olarak, Türkiye'nin güneyindeki limanlar depremden etkileniyor ve operasyonlarda gecikmeler yaşanıyor.

 Ceyhan petrol terminalindeki operasyonlar deprem nedeniyle durdurulurken, Türkiye'nin petrol boru hatları -Kerkük-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Ceyhan- hasar görmedi. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı, Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Azeri-Çırag-Deepwater Gunashli (ACG) petrol sahasından Akdeniz'e uzanan 1.768 kilometre uzunluğunda bir ham petrol boru hattıdır.  

 Sektör kaynaklarının Reuters'e verdiği bilgiye göre, Irak'tan Ceyhan'a petrol akışı Salı günü yeniden başladı . Ancak Azeri ham petrol akışının terminali Çarşamba günü hala çalışmıyordu. Ticaret kaynaklarının bu hafta başlarında Reuters'e verdiği demeçte, BTC terminalinin Çarşamba veya Perşembe günü faaliyete dönmesi bekleniyordu.

SONRAKİ HABER