Borsa İstanbul’da İslam Memiş’in açıklamalarıyla ezber bozacak bir çıkış yaşanıyor! Yatırımcılar...

Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşler ve İslam Memiş’in açıklamaları, yatırımcılar arasında dikkat çekiyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, borsanın ne kadar düşeceğini ve ne zaman yükseleceğini açıkladı.

Borsa İstanbul’da İslam Memiş’in açıklamalarıyla ezber bozacak bir çıkış yaşanıyor! Yatırımcılar...

Bu durum, borsada parası olanlar için önemli bir rehber niteliği taşıyor. Yatırımcılar, gelişmeleri yakından takip etmelidir.

Merkez bankalarının faiz kararları volatiliteyi artırıyor... Dolar değer kaybedebilir!

Merkez Bankası'nın faiz kararları ve Amerika Merkez Bankası'nın  beklenen faiz kararı, bu hafta finans piyasalarında yüksek volatiliteye neden olabilir. Fed'in çarşamba akşamı açıklayacağı faiz kararıyla ilgili beklentiler, faizlerin sabit kalacağı yönünde.  Kasım ayında 25 baz puan faiz artışı yapabileceği tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz hafta dolar endeksi 105 seviyesinin üzerine çıkarak, doların diğer para birimleri karşısında değer kazandığını göstermişti. Bu hafta dolar uluslararası piyasalarda değer kaybedebilir, dolayısıyla dolar karşısındaki enstrümanlar değer kazanabilir.

Dolar endeksinde ise 104,50-106,0 seviyeleri yakından takip edilecek. Bu aralıkta yaşanabilecek hareketler, piyasalardaki doların gücü hakkında önemli ipuçları sunabilir.

 Faiz artışı beklentisi ve izlenmesi gereken bant aralıkları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapacağına dair kesin bir beklenti var artışın kaç baz puan olacağı ise belirsiz. Piyasanın genel kanısı, politika faizinde 500 baz puanlık bir artış olacağı yönünde. Bu hafta BIST 100 endeksinde 7,750-7,500 ve 7,150 puan aralıklarını takip etmek gerekebilir

 Dolar TL kurunda yukarı yönlü bir eğilim görülüyor ve 26,80-27,20 lira aralığı izlenebilir. EUR/USD paritesinde ise 1,06-1,08 bant aralığı geçerliliğini koruyor ve bu hafta iyi alım fırsatları olabilir. Ons altında 1,910-1,950 dolar aralığı takip edilebilir ve düşüşlerin kalıcı olmayacağı öngörülüyor. Ons gümüşte ise 22,80-24,80 dolar aralığı izlenebilir ve hızlı yükselişlere hazır olunması öneriliyor.

SONRAKİ HABER