Bankalara borçlanmalar her geçen gün artıyor! Tüketici, konut kredileri ve diğer borçlanma verileri!

Son yılda oldukça yükselen enflasyon verileri pahalılığı arttırırken vatandaşların geçim sıkıntılarını da arttırıyor. Artan geçim sıkıntıları içerisinde nakit alım gücü tükenen vatandaş bankalara yöneliyor. Bu kısır döngü içerisinde ise bankalara borçlanmalar sonuç oluyor.

Bankalara borçlanmalar her geçen gün artıyor! Tüketici, konut kredileri ve diğer borçlanma verileri!

Artan pahalılıkta birçok vatandaş küçük ihtiyaçlarından ev, araba gibi büyük ihtiyaçlarına kadar bankaların kredilerine, kredi kartlarına yöneldi. Son dönemde bankalardaki faiz oranlarının da artması ile bankalara borçlar çoğalırken vatandaş işin içinden çıkamaz oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) tarafından açıklanan verilere göre vatandaşların bankalara olan borçları birçok kapsamda büyüdü. İşte açıklanan verilere ve tüm detaylar…

Bankalara borçlanmalar büyüyor!

Birçok vatandaşın artan pahalılıkla beraber nakit alım gücü düşerken bankalara yönelmesi de arttı. Küçük büyük ihtiyaçları için bankaların kredi veya kartlarına yüklenen vatandaşın bankalara olan borçları da önceki senelere göre oldukça artış gösterdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) tarafından açıklanan verilere göre vatandaşların bankalara olan borçları birçok kapsamda büyüdü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) tarafından açıklanan verilere göre konut kredileri, taşıt kredileri, tüketici kredileri, ihtiyaç kredileri, taksitli ticari kredi, bireysel kredi kartı alacakları gibi alanlarda banklara olan borçlanmaların bu yılki verileri açıklandı. Bununla beraber Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan bilgilere göre ise;

Bu yıl temmuz ayı itibarıyla stok taşıt kredisi müşteri sayısının 492 bin 650 kişi, stok kredi kartı müşteri sayısı 34 milyon 167 bin 470 kişi olduğu belirtildi. Kamu bankalarının ise stok bireysel kredi müşteri sayısı 19 milyon 615 bin 117 kişi, özel bankaların stok bireysel kredi müşteri sayısı ise 31 milyon 818 bin 757 olarak açıklandı.

BDDK’nın açıkladığı veriler

BDDK tarafından açıklanan borçlanma verileri ise;

  • Tüketici kredileri tutarı: 1 trilyon 429 milyar 381 milyon lira
  • Konut kredisi: 446 milyar 640 milyon lira
  • Taşıt kredisi: 86 milyar
    805 milyon lira
  • İhtiyaç kredisi: 895 milyar 936 milyon lira
  • Taksitli ticari kredi: 1 trilyon 209 milyar 985 milyon lira
  • Bireysel kredi kartı alacakları: 928 milyar 327 milyon lira olarak açıklandı.
SONRAKİ HABER