Bakanlık sıfır km araçlar ile ilgili hareket geçti! 260 bin araç incelendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomobil piyasasındaki sıfır araçların mevcut durumuna ilişkin harekete geçti. Otomotiv sektöründe haksız fiyat artışı ve stokçuluk ile ilgili soruşturma başlattı. Satılan 260 bin araç eylül ayından bu yana incelemeye alındı.

Bakanlık sıfır km araçlar ile ilgili hareket geçti! 260 bin araç incelendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv piyasasındaki stokçuluk, haksız fiyat artışları ile ilgili soruşturma başlattığı belirtildi. Eylül ayından bu zamana kadar satılan 260 bin aracın incelendiği biliniyor. Satış süreci ile ilgili bayilerden belgeler istendi. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Soruşturma başlatıldı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründeki stokçuluk ve haksız fiyat artışları ile ilgili harekete geçti. Sıfır km araç satışlarını inceleme altına alan Bakanlık, 13 distribütör ve 257 bayiden satış açıklaması ve belge talep etti. Bunun yanı sıra eylül ayından bu zamana kadar satılan 260 bin araç da incelemeye alındı.

260 bin araç incelendi

Geçtiğimi eylül ayından bu zamana kadar satılan 260 bin araç incelemeye alınırken, 13 distribütör ve 257 bayiden satış süreci ile ilgili detaylı bilgiler talep edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 260 bin alıcıya ulaşarak satın aldıkları araçlar için elden ödeme yapıp yapmadıklarını ve zorunlu aksesuar satın almaya zorlanıp zorlanmadıkları hakkında çeşitli bilgiler istendi. Aksesuar bedelinin elden mi ya da banka üzerinden mi yapıldığı hakkında da sorular soruldu.

‘Vergi kaçakçılığı’ olarak nitelendirilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başlattığı bu soruşturma kapsamında, liste fiyatları üzerinde ödeme ve tahsilat yöntemi hakkında bilgiler istenirken, liste fiyatının üzerinde talep edilen ücret, ‘vergi kaçakçılığı’ olarak nitelendirilecek. Bakanlığı yaptığı incelemeler sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edildiğinde ilgili bayilere ve distribütörlere de cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

SONRAKİ HABER